Loading


BANIE MAZ. 2 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zorganizowała II rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki i rowerów pod hasłem "Odjazdowy Bibliotekarz". Przy bibliotece zebrała się 27-osobowa grupa, która po zapoznaniu się z regulaminem rajdu i umocowaniu "szprychówek" w kołach rowerów, podzielona na dwie grupy ruszyła w trasę.

W tym roku celem naszego rajdu była Republika Ściborska położona w centrum obszaru Dzikich Mazur. Po do tarciu na miejsce oddaliśmy się w ręce pani Justyny Morsztyn, która wprowadziła nas w piękny, ciekawy, zagadkowy świat kultury indiańskiej i eskimoskiej uwieczniony w muzeum mieszczącym się w jednym z budynków osady. Wspaniale opowiadała o pasji męża, który uczestniczył w wielu wyprawach z psimi zaprzęgami. Zwiedziliśmy muzeum Marii Rodziewiczówny, w którym znajdują się pierwsze wydania powieści "Chaty Leśnych Ludzi", fotografie Marii, jej pracowników, dworu, chaty, różne przedmioty codziennego użytku. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin starego gospodarstwa, w którym znajduje się dom z zachowaną czarną izbą, zabytkowa pasieka pszczół. W obrębie gospodarstwa znajdują się również urokliwe i pełne tajemnic chaty: traperska i chata maszera. Ruska bania położona przy jednym ze stawów w sezonie zimowym będzie pełnić swoją funkcję. W sezonie letnim pani Justyna polecała uczestnikom wycieczki nocowanie w wiosce indiańskiej. Dziękujemy państwu Morsztynom za ciekawie spędzony czas w ich gospodarstwie.

Droga powrotna biegła tą samą trasą. Wszyscy pełni wrażeń i zmęczeni, ale w tym pozytywnym znaczeniu dotarli do swoich domów.

GBP w Baniach Maz.