Loading


BANIE MAZ. 17 listopada gościliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich por. Wojciecha Jóźwiaka.

Wojciech Jóźwik - ur. w Płocku, ukończył filologię angielską w Gdańsku, anglista, tłumacz przysięgły i konferencyjny, były pracownik PKN ORLEN, żołnierz, oficer łącznikowy 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, odznaczony m.in. Medalem Pochwalnym Sił Lądowych Armii USA - The Army Commendation Medal za służbę w III Zmianie RSM w Afganistanie.

Porucznik brał udział w misjach pokojowych jako cywil, ochotnik, najemnik. Swoją podróż życia po Bliskim Wschodzie rozpoczął w 1988 r. w Syrii, w UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force – Siły Rozjemczo-Obserwacyjne ONZ), przez 6 miesięcy. Służba w okresie obalania komunizmu była ciężka i trudna. Rygorystyczne działania przełożonych doprowadzały do sytuacji dla dzisiejszej młodzieży niezrozumiałych, a wręcz śmiesznych. Porucznik tłumaczył dlaczego np. nie można było brać udziału w mszy św., która była normalnym obrządkiem religijnym w sąsiednim austriackim obozie wojskowym (na mszę uczęszczał jako jedyny ze 120 Polaków, za co spotykały go różne szykany ze strony dowódctwa kontyngentu). W latach 1997/98 brał udział w misji pokojowej UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon - Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie). Polski Kontyngent Wojskowy miał za zadanie zabezpieczać proces zaopatrzenia dla polskiego batalionu jak i wszystkich pozostałych 15 kontyngentów narodowych, w tym z Fiji, Nepalu czy Ghany. Inne zadania polskich żołnierzy obejmowały ochronę i obronę bazy, utrzymanie łączności, opieki medycznej (polski szpital, gdzie lekarze również udzielali pomocy ludności libańskiej) oraz remonty i napraw sprzętu transportowego. Oficer podkreślał, iż wszyscy w czasie misji czynnie angażowali się w podtrzymanie dobrych kontaktów z lokalną społecznością libańską. Na przełomie lat 2001/2002 brał udział w ponownie w misji UNDOF, ale po stronie Izraela (w Camp Zouani), był oficerem prasowym i rzecznikiem kontyngentu. Przedstawił ciekawostki z życia Izraelczyków, jak również to, że Polska bywa źle postrzegana przez pewne kręgi Żydów w Izraelu i że tam niektórzy posądzają nas o współudział w ich mordowaniu w czasie II wojny światowej (tak ponoć uczą w szkołach izraelskich). Kolejnym punktem życiowej podróży oficera był Afganistan – Resolute Support Mission - Misja Rozsądnego Wsparcia, na przełomie lat 2015/2016. W Afganistanie por. Jóźwiak służył w Kwaterze Głównej RSM w Kabulu, w komórce rozpoznawczej. Ta misja już nie była tak pokojowa jak poprzednie. Wojna toczyła i toczy się wokół, wybuchy, ataki na kołowe transportery opancerzone Rosomaki czy na piesze patrole zdarzały i zdarzają się dość często. Porucznik mimo tak wielu przeżyć miło wspominał czas na misjach i często powtarzał młodzieży aby uczyli się języków obcych.

Dziękujemy ks. wikaremu Cezaremu Dziekanowskiemu za zorganizowanie spotkania w bibliotece dla młodzieży należącej do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Parafii Banie Mazurskie oraz dowódcy 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego panu pułkownikowi Sławomirowi Kojło za umożliwienie swemu oficerowi spotkania z młodzieżą w Baniach Maz.

GBP w Baniach Maz.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!