Loading


BANIE MAZ. 24 października Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zorganizowała spotkanie autorskie z Andrzejem Mellerem - znanym podróżnikiem, reporterem i korespondentem wojennym. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich oraz Szkoły Podstawowej w Lisach.

Podczas spotkania reporter wyświetlił zdjęcia ze swojego pobytu w Wietnamie, gdzie wraz z żona spędził 3 lata. W ten sposób można było choć na chwile przenieść się do tamtego kraju i poznać życie, kulturę i obyczaje Wietnamczyków.

Andrzej Meller przytoczył wiele ciekawostek na temat życia mieszkańców Wietnamu. Wspomniał, że ludzie chodzą na ulicach w piżamach i nie wstydzą się tego, bo to ich ulubiony strój. Kobiety natomiast chodzą przez cały rok w ogromnych kapeluszach, które chronią je od słońca i od deszczu. Wietnam słynie z fenomenalnego jedzenia. Jest tam ogromny wybór owoców, których nawet nie znamy, np. longan, rambutan, mangostan, durian Generalnie Wietnamczycy jedzą wszystko, co się rusza: psy, koty, jaszczurki, żaby, kobry, krokodyle itp.

W Wietnamie można spróbować kawy luwak - najdroższej na świecie. Do jej produkcji potrzebne jest zwierzątko - łaskun palmowy. Ziarna ze zjadanych przez niego owoców kawowca są po wydaleniu oczyszczane i przetwarzane w typowy sposób. Kilogram takiej kawy kosztuje około tysiąca euro.

Więcej na temat Wietnamu można dowiedzieć się z najnowszej książki Andrzeja Mellera pt. „Czołem, nie ma hien”, którą wraz z autografem autora można było nabyć po spotkaniu.

GBP w Baniach Maz.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!

logowanie