Loading

BANIE MAZ. W związku z przypadającą w tym roku 90 rocznicą ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem Polski, 27 lutego Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zaprosiła klasę integracyjną 2b ze Szkoły Podstawowej w Baniach Mazurskich na spotkanie z historią.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, która przybliżyła dzieciom historię powstania hymnu narodowego. Jeden z uczniów - Mikołaj Szablak zaprezentował postawę na baczność, jaką należy zachować przy odśpiewywaniu hymnu. W czasie spotkania zaprezentowano dzieciom faksymile rękopisu „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” Józefa Wybickiego oraz oficjalny tekst hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Po obejrzeniu bajki animowanej pt. „Polak Mały” wszyscy odśpiewali hymn Polski i rozpoczęły się zajęcia plastyczne. Klasa została podzielona na grupy, każda otrzymała godło w formie puzzli do wyklejenia. Wszyscy wykonali prace doskonale, dla uwiecznienia tych pięknych prac zrobiono grupowe zdjęcia.

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech powstała między 16 a 17 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio. Jej autorem był Józef Wybicki. Nie ma pewności, kto skomponował muzykę. Znana już jako Mazurek Dąbrowskiego, pieśń towarzyszyła polskim żołnierzom podczas kampanii napoleońskiej, a potem w czasie powstania listopadowego. W połowie XIX wieku stał się inspiracją dla wielu innych pieśni o podobnym charakterze. Hymn Polski w obecnym brzmieniu został ustanowiony 26 lutego 1927r.

GBP w Baniach Maz.

 

 

 

logowanie