Loading


BANIE MAZ. W związku z przypadającą w tym roku 90 rocznicą ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem Polski, 27 lutego Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zaprosiła klasę integracyjną 2b ze Szkoły Podstawowej w Baniach Mazurskich na spotkanie z historią.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, która przybliżyła dzieciom historię powstania hymnu narodowego. Jeden z uczniów - Mikołaj Szablak zaprezentował postawę na baczność, jaką należy zachować przy odśpiewywaniu hymnu. W czasie spotkania zaprezentowano dzieciom faksymile rękopisu „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” Józefa Wybickiego oraz oficjalny tekst hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Po obejrzeniu bajki animowanej pt. „Polak Mały” wszyscy odśpiewali hymn Polski i rozpoczęły się zajęcia plastyczne. Klasa została podzielona na grupy, każda otrzymała godło w formie puzzli do wyklejenia. Wszyscy wykonali prace doskonale, dla uwiecznienia tych pięknych prac zrobiono grupowe zdjęcia.

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech powstała między 16 a 17 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio. Jej autorem był Józef Wybicki. Nie ma pewności, kto skomponował muzykę. Znana już jako Mazurek Dąbrowskiego, pieśń towarzyszyła polskim żołnierzom podczas kampanii napoleońskiej, a potem w czasie powstania listopadowego. W połowie XIX wieku stał się inspiracją dla wielu innych pieśni o podobnym charakterze. Hymn Polski w obecnym brzmieniu został ustanowiony 26 lutego 1927r.

GBP w Baniach Maz.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!

logowanie