
LISY. 30 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Lisach uczcili 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w patriotycznym spektaklu „Nauczmy się na pamięć tego kraju...". Na szkolnej scenie pojawiły się barwne postacie z 1791 roku: szlachta, chłopi, mieszczanie a także marszałek sejmu i król Stanisław August Poniatowski. Przedstawiły one najważniejsze postulaty mówiące o zmianie władzy w państwie. Część inscenizacji dotycząca obrad Sejmu Wielkiego wzbudziła największe emocje. Uchwalenie tak wielkiego aktu miało przecież służyć uregulowaniu zasad funkcjonowania kraju, zjednoczeniu całego narodu i wskazanie mu drogi do niepodległości, miało być ostatnią szansą na ocalenie Polski.
Twórcy pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji byli dumni ze swego dzieła. Większość społeczeństwa cieszyła się, gdyż wierzyła w moc reform. Bohaterowie naszej inscenizacji chcieli jednak przekazać wszystkim coś jeszcze – to, że droga do niepodległości nie polega tylko na odnoszeniu zwycięstw. Wiadomo, że Konstytucja 3 Maja po roku została unieważniona. Jednak stała się kolejną cegłą służącą do budowy współczesnej Polski. Przetrwała i stała się wyznacznikiem, podstawą dzisiejszego systemu. Polakom nie udało się uniknąć rozbiorów i nasz kraj zniknął z mapy świata na 123 lata, ale duch walki przetrwał. Duch, który kazał wierzyć w ojczyznę kolejnym pokoleniom Polaków. Duch, który połączył wszystkich w jeden naród.
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, to kolejna lekcja patriotyzmu. To działania wychowawcze nauczycieli, aby docenić wysiłek przodków włożony w to, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Staramy się „uczyć na pamięć tego kraju...", bo mamy świadomość tego, jak ważna jest nasza historia. Bo bycie patriotą polega też na tym, że się pamięta.
Katarzyna Wysocka







Wójt Łukasz Kuliś odbędzie jutro i pojutrze szereg spotkań z mieszkańcami gminy Banie Mazurskie. Łącznie zaplanowano ich aż dziewięć.
Ochotnicza Straż Pożarna w Surminach zaprasza 22 lipca do udziału w akcji krwiodawczej, która odbędzie się w Baniach Mazurskich.
Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie wiceprzewodniczący rady Artur Ozimek wystosował ostrzeżenie przed wilkiem, którego obecność odnotowano w bliskim sąsiedztwie gospodarstw i terenów rekreacyjnych.
W dniach 6-30 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zaprasza do wspólnego świętowania tegorocznego „Tygodnia Bibliotek”.
Z okazji zbliżającego się Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 29 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich wspólnie z Publicznym Przedszkolem Samorządowym w Baniach Mazurskich zorganizowali uroczysty spacer dzieci ulicami Bań Mazurskich.
Pod hasłem "Ognisty ratownik - gorąca krew" 22 kwietnia w Banku Spółdzielczym w Baniach Mazurskich odbyła się akcja krwiodawcza. Zorganizowana została przez Ochotniczą Straż Pożarną w Surminach.
W środę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich w ramach teatru przy stoliku zaprezentowana została sztuka pt. "Czarna".
Ochotnicza Straż Pożarna w Surminach zaprasza 22 kwietnia na kolejną akcję krwiodawczą, tym razem pod hasłem "Ognisty ratownik - gorąca krew".
15 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zaprasza wszystkich miłośników sztuki i literatury na teatr przy stoliku.
Kilkanaście minut trwała dyskusja podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Gminy Banie Mazurskie, dotycząca poparcia dla inicjatywy odbudowy i rewitalizacji ciągu kolejowego Gołdap - Węgorzewo - Kętrzyn - Reszel. Ostatecznie radni poparli pomysł. 