Wieczorem 3 sierpnia dwudziestoosobowa grupa młodych parafian z Żabina wróciła z prawie tygodniowej wycieczki edukacyjnej do Warszawy i okolic. Wyjazd ten był realizowany w ramach Programu Profilaktycznego „(Nie)zależni?" finansowanego ze środków Urzędu Gminy Banie Mazurskie oraz środków Parafii Narodzenia NMP w Żabinie. Jednym z głównych tematów wyjazdu była szeroko pojęta profilaktyka uzależnień. Stąd wizyta w ogólnopolskich ośrodkach Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu i Niepokalanowie.
W przeciwdziałaniu uzależnieniom ważne są jednak nie tyle zakazy i negacje, ile danie czegoś w zamian, zaproponowanie alternatywnych wobec używek sposobów spędzania wolnego czasu i szukania sensu życia. Dlatego drugim nurtem tak samego wyjazdu, jak i poprzedzających go warsztatów była pomoc osobom niepełnosprawnym w ramach wolontariatu. Młodzież przez kilka tygodni poznawała zarówno specyfikę poszczególnych dysfunkcji, jak i sposoby właściwej i skutecznej pomocy niepełnosprawnym, a korzystając z wyjazdu odwiedziła Dom Pomocy Społecznej w Niegowie i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach pod Warszawą, gdzie gościnne Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża przyjęły podróżnych w dom swój.
Mimo wakacji nie obyło się jednak bez nauki. I nie chodzi tu tylko o kilkugodzinną wizytę w Centrum Nauki Kopernik, lecz również ogromną lekcję historii w Muzeum Powstania Warszawskiego i szkołę patriotyzmu na Placu Zamkowym, gdzie młodzież zaopatrzona w odpowiednie teksty śpiewała wraz z kilkoma tysiącami Warszawiaków piosenki, za które w czasie Wojny można było stracić życie. Szatę roślinną, ptaki i ssaki Kotliny Biebrzańskiej poznawaliśmy w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Ważną część tamtejszej ekspozycji stanowią okazy największych dziko żyjących w Polsce zwierząt drapieżnych: niedźwiedzia, wilka i rysia.
Miłym uzupełnieniem wakacyjnych wojaży były nieoczekiwane spotkania krewnych i znajomych. Chyba wszyscy odtąd będą bardziej świadomie posługiwali się turystycznym pozdrowieniem: „Do zobaczenia na szlaku".


















W najbliższą niedzielę w Budziskach odbędzie się pchli targ, podczas którego będzie można wymieniać się używanymi ubraniami i innymi tekstyliami. Koło Gospodyń Wiejskich w Budziskach zaprasza wszystkich chętnych do udziału.
Akcja sprzątania świata pod hasłem "Na Straży czystej Ziemi" odbędzie się jutro w Surminach. Początek o godzinie 13:00.
21 października w Baniach Mazurskich odbyła się akcja krwiodawcza, zorganizowana przez OSP w Surminach. Cząstką siebie podzieliło się 25 osób, co przełożyło się na 11,25 litrów krwi.
Wielu ludzi oddało życie, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. My mamy możliwość oddania krwi, aby ratować życie innych ludzi.
10 października w Szkole Podstawowej w Lisach szkolne sale zamieniły się w pełne emocji stoliki z planszówkami, pionkami i kartami, a na twarzach uczniów pojawiły się szerokie uśmiechy.
30 września dzieci z klas 1-6 ze Szkoły Podstawowej w Lisach odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich.
30 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Klubowiczki omawiały książkę norweskiego pisarza Simona Strangera pt. "Leksykon światła i mroku".
Jutro na stadionie gminnym w Baniach Mazurskich odbędą się powiatowo-gminne dożynki.
6 września w świetlicy wiejskiej w Surminach odbyło się „Narodowego Czytanie”, zorganizowane przez miejscowe koło gospodyń wiejskich i ochotniczą straż pożarną.
5 września w Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich czytano "Pieśń świętojańską o Sobótce" Jana Kochanowskiego.