Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich, w ramach II rundy Programu Rozwoju Bibliotek przystąpiła do konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka" i pozyskała grant w wysokości 4.999,99zł. Konkurs prowadzony jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Projekt ph. "Młodzież utrwala lokalną historię" będzie realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w partnerstwie z lokalnymi instytucjami w miesiącach styczeń-czerwiec, a adresowany jest do uczniów klas gimnazjalnych i starszych mieszkańców naszej gminy. Odnosi się w szczególności do potrzeby utrwalenia przez młodzież historii najbliższej, tj. często zagmatwanych losów starszego pokolenia (ojców, dziadków) w kręgu naszej społeczności lokalnej. Działanie ma zachęcić młodzież do twórczego i kreatywnego zagospodarowania czasu wolnego oraz przyczynić się do podjęcia aktywnych i innowacyjnych form pracy w środowisku. Naszym priorytetem jest "ocalić od zapomnienia" historię lokalną naszego regionu poprzez zbieranie dokumentów, archiwizowanie materiałów historycznych z życia mieszkańców i zachowanie jej dla potomnych w wersji cyfrowej. W naszej "małej Ojczyźnie", w której istnieje wielokulturowość, a także wieloobrzędowość, podjęcie takiego działania zdaje się być tym bardziej uzasadnione, ze względu na bogactwo i różnorodność tradycji i kultury.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.

Istotą projektu jest ścisła integracja wielopokoleniowa. Dzięki projektowi młodzież przybliży i utrwali historię starszych mieszkańców naszego regionu, tj. ich realiów z życia codziennego, poprzez bezpośrednie relacje czyli udzielanie wywiadów, udostępnienie pamiątkowych zdjęć czy innych przedmiotów mających wartość historyczną. Będzie to bezpośredni przekaz świadków niedawnej historii, utrwalony na nośnikach informacji i udostępniony szerokiemu gronu mieszkańców, zarówno w wersji cyfrowej (prezentacja multimedialna), jak też papierowej (zorganizowanie wystawy). Celem projektu jest wejście w interakcję młodszego i starszego pokolenia, dostrzeżenie ważnej i niepowtarzalnej (w dosłownym tego słowa znaczeniu) roli starszego pokolenia w życiu współczesnej młodzieży. Kolejnym celem jest wzbudzenie zainteresowania wśród młodzieży historią, czasami, które minęły już bezpowrotnie i naszym zadaniem jest zachować je dla potomnych. I w końcu udział w tym projekcie daje możliwość na zagospodarowanie (w ciekawy i owocny sposób) czasu wolnego przez młodzież gimnazjalną.

O działaniach projektowych będziemy informować mieszkańców na stronie internetowej biblioteki i na łamach prasy lokalnej w trakcie realizacji przedsięwzięcia.