Niedobór kwasu masłowego jest trudny do uzupełnienia – prawidłowa dieta często okazuje się niewystarczająca. Regularne przyjmowanie suplementów diety z maślanem sodu może ułatwiać trawienie oraz przyczyniać się do poprawy ogólnego samopoczucia. Czy ta substancja naprawdę wspiera pracę naszych jelit?

Maślan sodu – w jaki sposób wpływa na naszą mikrobiotę?

Sól sodowa kwasu masłowego to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. Jest produkowana w jelicie grubym poprzez fermentację bakteryjną nierozpuszczalnych oligosacharydów oraz węglowodanów. Jej największe stężenie występuje w okrężnicy. Chociaż o maślanie sodu wciąż mówi się stosunkowo niewiele, to ten cenny kwas tłuszczowy odgrywa ważną rolę we wspieraniu naszego zdrowia oraz samopoczucia:

  • Kwas masłowy może ograniczać liczbę chorobotwórczych szczepów bakteryjnych, które powodują biegunki oraz inne dolegliwości ze strony układu trawiennego.
  • Maślan sodu może chronić komórki nabłonka jelit poprzez stymulację produkcji śluzu oraz wspierać ich podstawowe funkcje.
  • Krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy odgrywa ważną rolę w sytuacji, gdy nasz organizm zmaga się z rozwolnieniem – substancja może chronić przed nadmierną utratą wody.

Najważniejsze właściwości prozdrowotne kwasu masłowego

Maślan sodu może wykazywać korzystne działanie w obrębie błony śluzowej jelit. To substancja niezwykle istotna w kontekście prawidłowego funkcjonowania kolonocytów. Przewód pokarmowy człowieka działa prawidłowo tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie zapewnić integralność bariery jelitowej. Kwas masłowy może wykazywać wiele ważnych właściwości, w tym działanie regeneracyjne, przeciwzapalne, immunoregulacyjne oraz stymulujące. Suplementy diety zawierające tę substancję mogą być wykorzystywane pomocniczo w leczeniu niektórych chorób jelit.

W jakich przypadkach warto rozważyć suplementację maślanu sodu?

Preparaty z maślanem sodu można przyjmować w celu łagodzenia objawów wielu schorzeń układu pokarmowego. Bardzo często sięgają po nie także osoby, które zmagają się z biegunkami lub wzdęciami niewiadomego pochodzenia. Kwas masłowy może okazać się pomocny w procesie leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna, SIBO, zespołu jelita drażliwego oraz biegunek wirusowych i bakteryjnych. Suplementacja maślanu sodu jest zalecana także pacjentom zmagającym się z powikłaniami po radioterapii związanej z leczeniem nowotworów miednicy mniejszej. Każdy z nas może profilaktycznie przyjmować preparaty z kwasem masłowym: https://mybionic.pl/profilaktyka/uklad-pokarmowy/maslan-sodu.

Preparaty z maślanem sodu – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Osoby cierpiące na niedobór maślanu sodu mogą uzupełnić jego poziom na dwa sposoby – poprzez spożywanie dużej ilości pokarmów zawierających błonnik i skrobię oporną albo za pomocą suplementacji. Nie każdy z nas może i chce rozszerzać swoją dietę o dodatkowe składniki, za to przyjmowanie preparatów z maślanem sodu jest wygodne i bezpieczne. Ważne, by wybierać preparaty mikrootoczkowane. Mikrogranulki zabezpieczone żelową kapsułką sprawiają, że substancja uwalnia się dopiero w jelicie grubym, czyli tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.