Co dziś na obiad? To pytanie, które bardzo często pojawia się w polskich domach. Dlaczego zebraliśmy dla Ciebie kilka porad, w jaki sposób stworzyć smaczny i zdrowy posiłek dla domowników.

Smażenie, pieczenie, a może gotowanie na parze – co wybrać?

Polska kuchnia opiera się przede wszystkim na potrawach smażonych. Niedzielny kotlet schabowy, sznycle, krokiety z kapustą i grzybami – to dania, które wymagają użycia oleju bądź smalcu. Ograniczasz ich spożycie? Nie musisz rezygnować z wymienionych posiłków.

Przygotowanie potraw bez konieczności sięgania po tłuszcze umożliwia frytkownica beztłuszczowa, które możesz przeglądać m.in. na: https://www.ceneo.pl/Frytkownice/Typ:Niskotluszczowe.htm. Urządzenie wykorzystuje do gotowania gorące powietrze. Co więcej, odpowiednio wybrany model umożliwi Ci:

  • pieczenie mięs, ryb, chlebów i ciast,
  • grillowanie,
  • smażenie,
  • wolne gotowanie gulaszy,
  • suszenie grzybów,
  • przygotowywanie jajek na twardo.

Zdrowy i smaczny obiad może opierać się również na warzywach i mięsie gotowanym na parze. Ten sposób obróbki termicznej sprawia, że półprodukty nie tracą swoich wartości odżywczych. Jeśli myślisz, że taki obiad będzie mdły, to jesteś w błędzie. Możesz podkreślić smak dań, dodając do pojemnika z wodą świeże i suszone zioła lub zastąpić wodę bulionem.

Zamiennikiem dla smażenia i gotowania na parze jest pieczenie. Pozwala ono na przygotowanie całej potrawy w jednym naczyniu, a to eliminuje potrzebę stania przy kuchni. Jednogarnkowe danie z piekarnika to propozycja dla osób zapracowanych.

Różnorodność składników – sposób na smaczne posiłki

Różnorodność produktów wybieranych na obiad jest tak samo ważna jak technika ich przygotowania. Staraj się korzystać ze świeżych sezonowych warzyw i owoców pochodzących z upraw ekologicznych. To samo tyczy się mięsa i ryb. Produkty z ekologicznych gospodarstw nie zawierają szkodliwych dla zdrowia pozostałości po pestycydach, a zwierzęta nie są karmione paszami z dodatkiem antybiotyków.

Dbaj również o to, aby w każdym posiłku znalazła się porcja białka. Jego źródłem może być zarówno mięso białe (kurczak, indyk) jak i czerwone – chuda wieprzowina czy wołowina. W przypadku wegetarian źródłem białka są warzywa strączkowe – groch, soczewica, a także tofu czy tempeh.

Przynajmniej raz w tygodniu serwuj ryby lub owoce morza. To źródło cennych kwasów Omega. Wzbogać je o warzywa jak brokuły, marchew, papryka, ziemniaki czy kalafior, a do podkreślenia smaku potraw używaj świeżych i suszonych ziół oraz przypraw. Niech w Twojej kuchni zagości bazylia, tymianek, rozmaryn, pieprz, czy czerwona papryka.

Sięgaj także po węglowodany z niskim indeksem glikemicznym, które na długi czas dają uczucie sytości. Zalicza się do nich:

  • brązowy ryż;
  • makarony pełnoziarniste;
  • komosa ryżowa;
  • quinoa.

Nie zapominaj również o zdrowych tłuszczach jak oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia, oleju kokosowym czy oleju z awokado. Źródłem tłuszczów są również orzechy i nasiona, jak ogólnie dostępne orzechy włoskie, migdały czy nasiona lnu. Wkomponuj je w swoje menu.