Oszustwa telefoniczne stanowią jedno z największych zagrożeń związanych z rozwojem nowoczesnych technologii. Głównym celem przestępców jest wyłudzanie pieniędzy oraz danych. Już dziś dowiedz się, jak chronić się przed scamami telefonicznymi!
Ciągły rozwój technologii zachęca oszustów do szukania nowych sposobów na wyłudzanie danych i pieniędzy. Wśród najpopularniejszych oszustw można wymienić spoofing oraz vishing. Przestępcy coraz częściej sięgają także po sztuczną inteligencję. Skutecznym sposobem ochrony może okazać się sprawdzanie nieznanych numerów telefonów. Przekonaj się, o czym jeszcze warto pamiętać!
Jak zabezpieczyć się przed oszustwem telefonicznym?
Każdy użytkownik telefonu powinien zachowywać się sceptycznie wobec rozmów z nieznanymi osobami. Szczególną niepewność powinny wzbudzać wyjątkowo atrakcyjne oferty zakupowe. Bardzo często okazuje się, że są obarczone dodatkowymi opłatami. Należy unikać również podawania danych osobowych oraz informacji związanych z bankowością. Pod żadnym pozorem nie ujawniaj numeru swoich kart oraz loginu i hasła do konta.
Koniecznie podchodź z rezerwą do udzielanych przez rozmówcę danych. Wielu oszustów podszywa się pod policję, przedstawicieli różnorodnych firm oraz banków. Dobrym pomysłem może okazać się zweryfikowanie danych pracownika oraz procedur bezpieczeństwa obowiązujących w banku, w którym mamy konto.
Jeśli nie wiesz, kto do Ciebie dzwoni, skorzystaj z wyszukiwarek numerów. Przydatna jest przy tym zakładka „ostatnio sprawdzane numery telefonów”, w których znajdziesz najczęściej wyszukiwane pytania.
Na czym polega vishing?
Vishing należy do najczęściej stosowanych metod oszustw telefonicznych. Polega na podszywaniu się pod pracowników różnych przedsiębiorstw oraz instytucji zaufania publicznego. Najczęściej przestępcy przedstawiają się jako pracownicy banku, policji lub ZUS-u. W ten sposób próbują zdobyć dane wrażliwe oraz nakłonić do przekazania wysokiej sumy pieniędzy.
Co więcej, ich celem jest zdobycie loginu i hasła do bankowości internetowej. Mogą namawiać do zrobienia przelewu gotówki lub zainstalowania złośliwego oprogramowania. Oszuści najczęściej sugerują próby włamania na konto lub przeprowadzenia nieautoryzowanych płatności realizowanych przy pomocy Twojej karty.
Jak ustrzec się przed spoofingiem?
Wielu oszustów podszywa się także pod przyjaciół oraz członków rodziny ofiary. Korzystają z informacji zdobytych przy pomocy mediów społecznościowych. Coraz częściej sięgają również po sztuczną inteligencję, która jest w stanie modyfikować głos rozmówcy.
Typowe dla spoofingu jest przy tym wykorzystywanie prawdziwych numerów telefonu. Znajomy numer lub nazwa znanej instytucji znacznie zmniejsza czujność oraz zwiększa ryzyko utraty pieniędzy. Naciągacze stosują jednocześnie techniki manipulacyjne oraz wywierają presję czasową. Mówią w taki sposób, by wzbudzić w Tobie silne emocje i poczucie zagrożenia. Dlatego właśnie tak ważne staje się zachowanie spokoju oraz ostrożności przez cały czas trwania połączenia.