Dieta ketogeniczna jest coraz częściej wykorzystywana jako sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu organizmu w stan ketozy, a także doprowadzeniu do skutecznego spalania się tkanki tłuszczowej. Ile właściwie możesz schudnąć na diecie keto? Sprawdźmy to.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Podstawą diety ketogenicznej jest wysokie spożycie tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów – nawet poniżej 50 g dziennie. Tak skomponowana dieta umożliwia wprowadzenie organizmu w stan ketozy, a wtedy wątroba intensywniej przekształca kwasy tłuszczowe w ciała ketonowe. To właśnie one stają się głównym źródłem energii dla mózgu i mięśni. Prowadzi to także do redukcji tkanki tłuszczowej – szczególnie w okolicach brzucha.

Dieta keto jest zalecana osobom z lekooporną padaczką, insulinoopornością, cukrzycą typu 2. lub z podwyższonym poziomem trójglicerydów. Jednak najczęściej na ten sposób żywienia decydują się osoby, które chcą schudnąć. Wówczas samodzielnie przyrządzają keto posiłki lub zamawiają dedykowany catering dietetyczny np. dostępny na tej stronie https://www.zdrowycatering.pl/dieta-keto/.

Ile można schudnąć na diecie ketogenicznej?

Wiele osób podkreśla skuteczność diety ketogenicznej podczas chudnięcia. Szczególnie utrata wagi jest widoczna w pierwszych dniach stosowania diety, kiedy to dochodzi do redukcji wody w organizmie i szybszego spalania tłuszczu pod wpływem stanu ketozy. Dlatego to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na szybkim pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Jakie jest tempo chudnięcia podczas stosowania diety ketogenicznej? Tak naprawdę zależy to od wielu czynników m.in. wieku, płci, początkowej masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Można jednak uznać, że średnio osoby stosujące dietę ketogeniczną tracą ok. 0,5-1 kg masy ciała w ciągu tygodnia. Oczywiście dotyczy to pierwszych miesięcy stosowania diety.

Co wpływa na skuteczność diety keto?

Warto zaznaczyć, że skuteczność diety ketogenicznej zależy od wielu czynników. Oto co dokładnie ma wpływ na to, ile schudniesz podczas stosowania diety keto.

Prawidłowe zbilansowanie diety

Jeśli dieta keto nie będzie prawidłowo zbilansowana, możesz mieć trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Dotyczy to m.in. spożycia nadmiernej ilości białka, co prowadzi do wyjścia ze stanu ketozy. Natomiast nadmierna ilość węglowodanów w diecie utrudni osiągnięcie stanu ketozy na dłuższy czas. Najlepiej, jeśli będziesz stosować się do poniższych proporcji:

• tłuszcze – stanowią najważniejsze źródło kalorii w diecie ketogenicznej i powinny stanowić 70-80% całkowitego dziennego spożycia kalorii;
• białka – 20-25% całkowitego dziennego spożycia kalorii;
• węglowodany – 5-10% całkowitego dziennego spożycia kalorii; w praktyce oznacza to, że większość węglowodanów pochodzi z błonnika pokarmowego.

Odpowiednia kaloryczność posiłków

Choć w przypadku diety ketogenicznej nie ma konieczności liczenia kalorii, to jednak na samym początku może to być konieczne. Szczególnie wtedy, gdy masz problem z podjadaniem między posiłkami. Wtedy oblicz swoje dobowe zapotrzebowanie kaloryczne i w ten sposób ustal, ile kalorii powinieneś spożywać w ciągu dnia. To ważne, ponieważ nadmiar kalorii prowadzi do wzrostu masy ciała, a wtedy opóźnisz efekty diety keto.

Poziom aktywności fizycznej

Regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na przyspieszenie procesów metabolicznych wywołanych przez dietę ketogeniczną. Zalecamy trening siłowy i aerobowy. Dzięki nim zadbasz o utrzymanie masy mięśniowej, a do tego przyspieszysz spalanie tkanki tłuszczowej.

Indywidualne cechy organizmu

Zwróć uwagę na to, że szybkość chudnięcia podczas diety ketogenicznej to bardzo indywidualna sprawa. Nie każdy organizm reaguje w taki sam sposób na dietę keto. Niektóre osoby mogą z łatwością osiągnąć stan ketozy i utrzymać go na dłużej, ale może się też zdarzyć, że będziesz potrzebował więcej czasu na przyzwyczajenie organizmu do diety keto.

artykuł zewnętrzny