Zastanawiasz się, jak pomnożyć swoje oszczędności? Chcesz, by Twoje pieniądze zarabiały na siebie? Założenie lokaty bankowej to popularna i bezpieczna metoda przechowywania swoich pieniędzy. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działają lokaty!

Czym jest lokata bankowa?

Lokata to nic innego jak powierzenie Twoich pieniędzy bankowi na określony czas. W zamian bank wypłaci Ci odsetki, czyli wynagrodzenie za to, że pożyczyłeś mu swoje oszczędności. Im dłuższy okres lokaty i im wyższa kwota, tym większe odsetki otrzymasz.

Lokaty bankowe są najbezpieczniejszym sposobem na pomnażanie oszczędności. Banki objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który chroni wkłady do równowartości 100 000 euro. Oznacza to, że nawet jeśli bank zbankrutuje, Twoje pieniądze będą bezpieczne.

Jakie są rodzaje lokat?

Najpopularniejsze są lokaty terminowe, przy których określasz, na jaki czas chcesz zdeponować swoje pieniądze. Może to być na przykład miesiąc, pół roku czy rok. Przez ten czas nie możesz wypłacić środków z lokaty bez utraty odsetek. Oprocentowanie lokat terminowych jest zazwyczaj stałe.

Inwestorzy często decydują się też na lokaty rentierskie. Tutaj odsetki wypłacane są co miesiąc na Twoje konto, a kapitał pozostaje na lokacie do końca okresu umowy. To dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz regularnych wpływów, na przykład do opłacenia rachunków.

Ciekawą opcją są też lokaty dynamiczne. Polegają one na tym, że im dłużej trzymasz pieniądze na lokacie, tym wyższe oprocentowanie otrzymujesz. Dzięki temu rośnie motywacja do oszczędzania i nienaruszania lokaty przed czasem.

Jak założyć lokatę?

Na początek musisz mieć konto w banku. Lokatę możesz założyć przez internet w bankowości elektronicznej, przez telefon lub w oddziale banku. Wybierz jej rodzaj, kwotę i czas trwania. Pieniądze zostaną przelane z Twojego konta na lokatę.

Pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z regulaminem lokaty przed jej założeniem. Zwróć uwagę na kwestie takie jak:

  • minimalna kwota lokaty;
  • możliwość zerwania lokaty przed czasem;
  • sposób wypłaty odsetek;
  • automatyczne odnowienie lokaty.

Po zakończeniu okresu lokaty środki wraz z odsetkami wrócą na Twoje konto, chyba że ustawisz jej odnowienie. Możesz też zdecydować o przekazaniu środków na nową lokatę o innych parametrach.

Lokaty a podatek Belki

Odsetki z lokat objęte są tzw. podatkiem Belki, czyli 19% podatkiem od zysków kapitałowych. Bank automatycznie odlicza ten podatek od Twoich odsetek i odprowadza go do urzędu skarbowego. Oznacza to, że odsetki, które otrzymujesz, są już opodatkowane i nie musisz samodzielnie rozliczać się z fiskusem.

Już dziś zacznij oszczędzać!

Lokata to prosty i bezpieczny sposób na pomnażanie oszczędności. Warto regularnie odkładać choćby niewielkie kwoty – dzięki sile procentu składanego Twoje pieniądze będą systematycznie rosły. Porównaj oferty różnych banków i wybierz lokatę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb. Powodzenia w oszczędzaniu!