Bieganie to aktywność fizyczna, która kryje w sobie mnóstwo korzyści. Wielu może nie zdawać sobie sprawy z nich sprawy. Od poprawy kondycji fizycznej po korzyści psychiczne, bieganie ma wiele do zaoferowania. W tym artykule przyjrzymy się nie tylko temu, jakie są te korzyści, ale także odkryjemy kilka ciekawych faktów na temat biegania, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych biegaczy.

Każdy krok w trakcie biegu angażuje aż około 200 mięśni!

Według niektórych szacunków już sam jeden krok podczas biegu może angażować nawet około 200 mięśni. To niezwykłe, gdy zastanowić się nad tym, jak wiele obszarów ciała jest zaangażowanych w ten proces. Mięśnie nóg pracują, by zapewnić pęd, mięśnie brzucha utrzymują stabilność, mięśnie pleców pomagają w utrzymaniu właściwej postawy, a mięśnie ramion pracują w synchronizacji z resztą ciała, by utrzymać równowagę i efektywnie poruszać ramiona. To prawdziwie zespołowa praca całego ciała.

Biegacze żyją do 5-6 lat dłużej!

Badania przeprowadzone przez zespół ze Szpitala Uniwersyteckiego Bispebjerg w Kopenhadze wykazały, że regularne bieganie może znacznie wydłużyć życie, nawet o około 5-6 lat. Regularne wykonywanie tej aktywności jest korzystne dla zdrowia i długowieczności. Bieganie nie tylko pozwala nam cieszyć się lepszą kondycją fizyczną, ale również może przynieść cenne dodatkowe lata życia, dając nam jeszcze więcej motywacji do regularnego trenowania.

Tętno biegaczy

Podczas gdy tętno spoczynkowe przeciętnego biegacza rekreacyjnego może oscylować w granicach 70 uderzeń na minutę, zawodowi biegacze potrafią zaskoczyć swoimi niskimi wartościami. Dla nich serce bije praktycznie jak w zegarku, osiągając zaledwie 30 uderzeń na minutę. Ta różnica w tętnie spoczynkowym między amatorami a zawodowcami może być zaskakująca dla wielu, jednakże wynika z adaptacji organizmu zawodowych sportowców do intensywnego treningu i wysiłku fizycznego.

Bieg interwałowy – wiele korzyści dla zdrowia

Bieg interwałowy przyczynia się do poprawy ogólnej wydolności organizmu oraz kondycji fizycznej. Zwiększa zapotrzebowanie energetyczne organizmu, co skutkuje stymulacją procesów metabolicznych. W efekcie możliwe jest spalanie większej ilości kalorii, nawet po zakończeniu treningu. To zaś sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej oraz utracie wagi. Bieganie interwałowe przynosi także korzyści w postaci wzmocnienia mięśni nóg, poprawy pracy serca i układu krążenia. Ma ono także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, przyczyniając się do redukcji stresu, poprawy samopoczucia oraz zwiększenia pewności siebie.

Unikniesz kontuzji, regularnie wymieniając buty do biegania!

Badania przeprowadzone przez naukowców z Luksemburga na 264 dorosłych amatorskich biegaczach wykazały, że noszenie tych samych butów do biegania zwiększa ryzyko urazów. Po 22 tygodniach obserwacji eksperci doszli do wniosku, że biegacze, którzy regularnie zmieniali obuwie, mieli aż o 39% mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji związanych z bieganiem. Ponadto rotacja między dwoma parami butów pozwala wydłużyć żywotność każdej z nich o około 30%, co przekłada się na oszczędność finansową i dłuższą wydajność butów. Sprawdź buty do biegania Joma w Sportano.

Najdłuższy bieg świata

Maraton, który liczy dokładnie 42195 m, jest jednym z najbardziej znanych i popularnych biegowych wyzwań. Jednak to on nie jest najdłuższym dystansem, jaki ludzie podejmują się pokonać. Tytuł najdłuższego biegu na świecie należy do Spartathlonu, który obejmuje imponujący dystans dokładnie 246 km, co odpowiada w przybliżeniu sześciu standardowym maratonom. Rekordzista tego niezwykle wymagającego wydarzenia zdołał pokonać tę trasę w ciągu 20 godzin i 20 minut.

Największy bieg świata

W 2012 roku rekordową liczbę uczestników zgromadził bieg „Kahit ARAW Lang Unity Run” na Filipinach, przyciągając około 209 tys. osób. Jednakże największym znanym zgromadzeniem biegowym w historii było organizowane w 1926 roku wydarzenie „Bieg Narodowy” w Warszawie, które zgromadziło aż 300 tys. uczestników. Niestety, w tamtych czasach niemożliwe było dokładne policzenie wszystkich biorących udział, jednakże według relacji świadków organizatorzy mogli przeszacować liczbę uczestników najwyżej o 50 tys.

Bieganie to nie tylko sport, to styl życia, który może przynieść wiele radości, satysfakcji i zdrowia. Warto więc włączyć go do codziennej rutyny, nie tylko dla lepszej kondycji fizycznej, ale także dla ogólnego dobrostanu.