Rolety rzymskie to typ rolet, który w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody. Są one bezpretensjonalne, eleganckie i uniwersalne – pasują w zasadzie do aranżacji wnętrza w każdym stylu. Czy wiesz, skąd w zasadzie wzięła się ich nazwa? Zastanawiałeś się kiedyś, skąd wzięła się tak duża popularność rolet rzymskich? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!

Historia rolet rzymskich

Rolety rzymskie mają swoje korzenie w starożytnym Rzymie. Gdy miasto rozwijało się i zaczęto budować amfiteatr, zaprzęgi z budulcem poruszające się po ulicach mocno dawały się mieszkańcom miasta we znaki. Końskie kopyta i koła wozów wzbijały w powietrze kurz i pył, który z kolei łatwo przedostawał się przez okna do domów, uprzykrzając życie.

Rzymianie zaczęli wieszać kurtyny z mokrych szmatek w oknach, co okazało się bardzo skuteczne w walce z brudem. Przy okazji zauważyli oni, że kurtyna w oknie zapobiega też nagrzewaniu się wnętrza pomieszczenia. Mokre szmatki zaczęto wymieniać na lepszej jakości, kolorowe, estetyczne materiały.

Materiał przytwierdzony na stałe był jednak niepraktyczny i uniemożliwiał komfortowe korzystanie z okna. Do tkaniny zaczęto mocować pręt, który ułatwiał jej rozpinanie w oknie. W czasach Cesarstwa Rzymskiego roletę rozwijano jednak od boku do boku. Dopiero przez kolejne tysiąclecia roleta rzymska ewoluowała do dzisiejszej formy.

Dlaczego rolety rzymskie stały się tak popularne?

Z wielu powodów! Rolety rzymskie można nazwać kompromisem pomiędzy minimalizmem zwykłych rolet a dekoracyjnością firanek. Złożone układają się w eleganckie fałdy, stanowiąc ciekawy, nietuzinkowy i bezpretensjonalny element dekoracyjny. Rozłożone chronią wnętrza przed uciążliwymi promieniami słonecznymi, delikatnie je rozpraszając i wprowadzając do wnętrza przytulny nastrój.

Rolety rzymskie są zazwyczaj produkowane z lekkich tkanin, mogą więc nie być wystarczające do osób, które szukają sposobu na całkowite zaciemnienie swojej sypialni. W tym przypadku lepiej sprawdzą się zwykłe rolety lub rolety plisowane zaciemniające.

Co ważne, do produkcji rolet rzymskich używa się materiałów odpornych na promieniowanie UV. To oznacza, że tkaniny zachowują swój świeży wygląd nawet po latach użytkowania. Ograniczając dostęp promieniowania UV do pomieszczeń, chronią też przed blaknięciem znajdujące się we wnętrzach meble i inne elementy wyposażenia.

Czy rolety rzymskie można prać?

Tak! W dużej większości przypadków tkaninę rolet można prać. To sprawia, że rolety rzymskie bez problemu mogą zawisnąć nawet w oknie kuchennym. Zabrudzenia i zapachy usuwa się z nich tak, jak ze zwykłych firanek, co znacząco podnosi komfort ich czyszczenia (w porównaniu np. do żaluzji, wymagających skrupulatnego ręcznego czyszczenia lamel po lamelu).

Gdzie pasują rolety rzymskie? Jak je dobrać do aranżacji?

Rolety rzymskie są na tyle uniwersalne, że bezbłędnie wkomponują się w każdą aranżację wnętrza. Warto jednak dobrze przemyśleć kolor tkaniny, aby rolety stały się delikatnym tłem dla projektu, lub też – jego ważnym wyrazistym akcentem.

Aranżacja w stylu skandynawskim

Rolety rzymskie doskonale komponują się z minimalizmem aranżacji w stylu skandynawskim. Biała lub szara tkanina w oknie świetnie zagra z białymi meblami, szarymi ścianami i drewnianą podłogą. Na okiennym parapecie wystarczy postawić rośliny lub kilka dekoracji, aby aranżacja bezbłędnie wpisała się w projekt całego pomieszczenia.

Projekt w stylu loft

W surowym lofcie nie ma miejsca na ozdobne zasłony i urocze firanki. Przesłona okienna w postaci rolety rzymskiej to strzał w dziesiątkę – doskonale nawiązuje ona do biur w budynkach przemysłowych sprzed 100 lat. Dobrym pomysłem jest zakup rolety szarej lub czarnej, by korespondowała ona z modnymi w loftach czarnymi, stalowymi dodatkami.

Styl glamour

Czy roleta rzymska pasuje do pełnych przepychu w stylu glamour? Tak, zwłaszcza w połączeniu z ciężkimi, welurowymi zasłonami. Jasna roleta doskonale rozproszy światło wpadające do salonu w ciągu dnia, a zasłony idealnie zaciemnią go, jeśli zechcesz obejrzeć ulubiony film. Pamiętaj, aby tylko jedna przesłona zachowała wyrazisty kolor (i lepiej, aby były to zasłony).

Wnętrze w stylu boho

Rolety rzymskie świetnie wpisują się w aranżacje w stylu boho. Warto w tym przypadku postawić na rolety w wyrazistym kolorze, nawiązującym do dominującego odcieniu we wzorzystym wnętrzu. W stylu boho świetnie sprawdzają się ciepłe odcienie ziemi, takie jak czerwień, pomarańcz czy brązy. Rolety w rzymskie w tym kolorze dobrze podkreślą esencję projektu.

Aranżacje rustykalne

Rolety rzymskie są wręcz stworzone do przestronnych, nawiązujących do Matki Natury projektów rustykalnych. Tu oczywiście warto postawić na roletę białą lub beżową, której kolor będzie kojarzył się z tkaniną naturalną. Lepiej zrezygnować z wyrazistych, nawet pastelowych kolorów.

Projekty w stylu retro

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby roleta rzymska zawisła również we wnętrzach w stylu retro lub vintage. Postaw na ciemnobrązową tkaninę lub tę w kolorze groszku – oba kolory świetnie zagrają z meblami nawiązującymi do czasów PRL, które są obecnie bardzo modne i poszukiwane!