Rok 2020, ze wszystkimi swoimi funkcjami, wyniósł format pracy zdalnej na nowy poziom. To już nie jest efemeryczny obraz z życia downshiftów czy blogerów, ale nowa rzeczywistość dla setek tysięcy zwykłych ludzi zatrudnionych na pełen etat. Dziś wspólnie z Jooble – serwisem poszukiwania pracy w Polsce i za granicą – chcielibyśmy porozmawiać o tym, jakie nowe, czasem nie od razu oczywiste, możliwości otwiera przed nami praca zdalna, którą można łatwo znaleźć na Jooble.

Bogaty kontekst życiowy

Tak, jest to kwestia kontrowersyjna.

Praca poza biurem wymaga dużej samodyscypliny oraz umiejętności motywowania i kontrolowania siebie. Dlatego niektórzy doświadczyli zwiększonego odwlekania i ogólnego spadku potencjału zawodowego. Ale jeśli masz dobrą samokontrolę i ogólnie jesteś zadowolony ze swojej pracy, tryb zdalny pozwoli zaoszczędzić dużo czasu.

Poranne przygotowania, podróż do biura, ciągłe rytuały w komunikacji ze współpracownikami – teraz to wszystko należy już do przeszłości. Serwis Jooble uważa, że przerwy w pracy można wypełnić nie jałowymi rozmowami przy ekspresie do kawy, tylko przyjemnymi lub pożytecznymi zajęciami – edukacją, komunikacją z bliskimi lub zwierzętami, czytaniem, aktywnością fizyczną. Część spotkań biznesowych online, a tym bardziej rozmowy telefoniczne, można przeprowadzić z parku, spacerując z ulubionym psem. Ogólnie rzecz biorąc, możliwości są nieograniczone. Wszystko to sprawia, że życie staje się bardziej różnorodne i bogatsze.

Wygodny harmonogram

Punkt ten wynika bezpośrednio z poprzedniego. O wiele łatwiej jest zorganizować wygodne życie, gdy nie jesteś „przywiązany” do krzesła biurowego, na przykład, od 9:00 do 18:00. Zastanów się, ile zadań i czynności możesz zoptymalizować, pracując zdalnie. Idziesz na szkolenie w środku dnia pracy? Czy powinienem wcześniej odbierać dzieci z przedszkola? Zrobić sobie popołudniową drzemkę? Iść do sklepu rano, kiedy jest pusty? Wyjechać na wieś w środę, nie czekając na tradycyjne piątkowe korki? Zorganizuj swój harmonogram tak elastycznie i wygodnie, jak to możliwe – pracownicy biura nie mają takiej możliwości.

Rozwój kariery i finansów

Wiele firm poważnie przemyślało swoje podejście do organizacji przepływu pracy pracowników. Pojawiło się wiele ofert pracy, które wiążą się z pracą zdalną. Być może nigdy nie było tak dużego wyboru dla osób poszukujących pracy w biurze domowym.

Dotyczy to również osób, których praca nie była wcześniej uważana za tradycyjnie odległą. Na przykład nauczyciele, informatycy, przewodnicy, trenerzy fitness, księgowi i tak dalej. Przedstawiciele tych zawodów zyskali nowe możliwości zatrudnienia nie tylko na terenie swojego miasta, ale i całego kraju.

Dodatkowo, pracując zdalnie, możesz jednocześnie zdobyć nowe umiejętności, a nawet zmienić specjalizację, aby w końcu zbliżyć się do wymarzonej pracy.

Korzyści z pracy zdalnej

 • Dobra okazja do pracy z dowolnego miejsca na świecie.
 • Połącz trening z pracą.
 • Elastyczny grafik, możesz przeznaczyć czas w środku dnia pracy na sport lub na sprawy rodzinne.
 • Oszczędność czasu na dojazdach do pracy. W dużych miastach podróż może zająć 1-1,5 godziny.

Wady

 • Brak komunikacji na żywo utrudnia nawiązanie kontaktu ze współpracownikami i kierownictwem.
 • Trudniej jest zorganizować miejsce pracy i nie rozpraszać się obowiązkami domowymi.
 • Możliwe są częste nadgodziny. W Internecie granica między pracą a domem się zaciera.

5 najbardziej poszukiwanych zawodów zdalnych

Niemal każdą branżę związaną z aktywnością intelektualną można przestawić na pracę zdalną. Zastanówmy się, które specjalności są dziś najpopularniejsze.

 • Sprzedawca internetowy. Promuje usługi i produkty w Internecie, bada rynek i rozumie zainteresowania grupy docelowej oraz wdraża narzędzia zwiększające sprzedaż.
 • Grafik. Tworzy zdjęcia i banery na strony internetowe i portale społecznościowe, opracowuje projekty prezentacji i materiałów drukowanych.
 • Copywriter. Pisze artykuły, posty, teksty reklamowe, opisy produktów na strony internetowe i portale społecznościowe.
 • Specjalista SEO. Promuje strony w wyszukiwarkach: rozwija rdzeń semantyczny, tematyczny plan treści, zwiększa masę linków.
 • Tester Oprogramowania. Sprawdza nowe aplikacje pod kątem błędów, proponuje różne scenariusze użycia i przedstawia zalecenia dotyczące ulepszeń.

Tutorzy, menedżerowie SMM, programiści, analitycy, pracownicy call center, tłumacze, projektanci układów i inni specjaliści mogą również pracować zdalnie. Większość z takich ofert pracy możesz już znaleźć na Jooble.

Send DataSend Data