Spis treści: Dlaczego pompa głębinowa nie powinna długo pozostawać bezczynna?; Zanieczyszczenia osadzające się wewnątrz pompy; Czy pompę głębinową trzeba wyjmować ze studni na zimę?; Jeśli zdecydujesz się wyjąć pompę ze studni na okres zimowy

Praca pompy głębinowej w cyklu całorocznym jest optymalnym scenariuszem, natomiast nie zawsze możliwym do zrealizowania. Wielu właścicieli korzysta z pompy wyłącznie w okresie od wiosny do wczesnej jesieni, czyli na cele podlewania ogrodu lub pola uprawnego. Zimowa przerwa w pracy pompy nie musi być wielkim problemem, natomiast rodzi pewne ryzyko dla urządzenia, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Warto to wiedzieć:

„Jak prawidłowo zamontować pompę głębinową w studni? Najważniejsze jest to, aby solidnie podwiesić pompę i tym samym wykluczyć ryzyko jej upadku na dno studni – co zwykle oznacza bezpowrotną utratę urządzenia. W tym celu stosujemy specjalną linkę stalową. Kolejną kwestią jest dobór pompy do odwiertu pod względem średnicy. Należy dokładnie zmierzyć średnicę otworu studziennego, w którym pompa musi się swobodnie poruszać (zostawiamy również około 10 mm luzu na kabel zasilający).” Źródło: https://sklep-hydros.pl/32-pompy-glebinowe

Dlaczego pompa głębinowa nie powinna długo pozostawać bezczynna?

Pompa głębinowa to urządzenie, na które składa się wiele elementów, w tym wirnik lub wirniki, uszczelnienia, oczywiście silnik, dyfuzor, łożyska, wał i tuleja wału. Długotrwały postój pompy może doprowadzić do przedwczesnego zużycia się tych elementów lub skutkować ich awarią w momencie ponownego uruchomienia urządzenia.

Oczywiście 3-4 miesiące bezczynności to nic strasznego, jednak jeśli pompa nie będzie użytkowana przez znacznie dłuższy czas, to można się już spodziewać przyspieszonej degradacji jej newralgicznych części.

Warto zapoznać się z:

Wzrost efektywności systemu hydrodynamicznego warstwa wodonośna - studnia głębinowa - instalacja do pompowania wody. Poddano analizie elementy systemu hydrodynamicznego: warstwa wodonośna - studnia głębinowa (strefa przyfiltrowa, obsypka żwirowa, filtr) - instalacja do pompowania wody (pompa głębinowa - rurociąg tłoczny) w celu określenia ich parametrów filtracyjnych i hydraulicznych. Oferuje się nowe rozwiązania techniczne mające na celu zmniejszenie strat hydraulicznych i energii układów pompowych pomp głębinowych.” Źródło: https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-ae87339b-fc89-4502-a665-7893120200a2

Zanieczyszczenia osadzające się wewnątrz pompy

Pewnym zagrożeniem dla pompy, przynajmniej teoretycznie, mogą być osadzające się w jej wnętrzu zanieczyszczenia stałe, jak piasek czy utlenione żelazo. Jeśli pompa nie pracuje na bieżąco, to nie ma możliwości ich ciągłego wymywania.

W skrajnym przypadku można więc sobie wyobrazić, że wiosną, po pierwszym rozruchu, dojdzie nawet do zablokowania wirnika pompy – jest to jednak mało prawdopodobne i obawiać tego powinni się jedynie właściciele studni z silnie zanieczyszczoną wodą (np. płytkich, źle zabezpieczonych przed obsypywaniem się piasku i ziemi).

Czy pompę głębinową trzeba wyjmować ze studni na zimę?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Dobrej jakości pompy są wykonane z materiałów odpornych na procesy korozyjne i tym samym zostały przystosowane do ciągłego zanurzenia w wodzie. Kilka czy kilkanaście metrów pod ziemią nie ma również ryzyka zamarznięcia wody. Wystarczy więc tylko odłączyć pompę od zasilania i odkręcić zawór tłoczny.

Wskazane jest natomiast, aby w miarę możliwości raz na jakiś czas uruchomić pompę i pozwolić jej popracować przez kilkadziesiąt minut, na przykład wylewając wodę z kranu w ogrodzie prosto na trawnik, do oczka wodnego etc. Wpłynie to korzystnie na trwałość urządzenia, jak i na jakość samej wody w studni.

Specjalista podpowiada:

„Wyjęcie pompy ze studni ma sens wtedy, gdy ujęcie nie będzie pod stałym nadzorem, na przykład znajduje się na działce rekreacyjnej i obawiamy się kradzieży. Wówczas należy tylko pamiętać o tym, aby przechowywać pompę w dodatniej temperaturze i w suchym miejscu.” Źródło: https://energia360.pl/studnie,ac155/jak-zabezpieczyc-studnie-glebinowa-na-zime,3134

Jeśli zdecydujesz się wyjąć pompę ze studni na okres zimowy

Takie rozwiązanie również wchodzi w grę i bywa praktykowane przez właścicieli studni przeznaczonych wyłącznie do nawadniania ogrodów czy pól uprawnych. Wyjęcie pompy na zimę wymaga jednak zadbania o jej dokładne oczyszczenie, osuszenie oraz przechowywanie w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej zera.

Pamiętaj również, aby ponowny montaż pompy w studni przeprowadzić w sposób ostrożny, zawieszając urządzenie na takiej samej wysokości jak wcześniej. Po pierwszym uruchomieniu skontroluj szczelność wszystkich połączeń hydraulicznych oraz posłuchaj, jak pompa pracuje – czy np. nie wydaje dźwięków charakterystycznych dla pracy na sucho (co może być konsekwencją obniżenia się lustra wody np. po bezśnieżnej, suchej zimie).

Dodatkowo sugerujemy przeprowadzić długie płukanie źródła, w którym woda stała przez kilka ostatnich miesięcy. Jej jakość z pewnością jest daleka od optymalnej – może w niej występować wysoki poziom żelaza, manganu oraz zapiaszczenia. Warto więc najpierw porządnie przepłukać studnię, a dopiero po tym zabiegu ponownie zasilić wodą system nawadniania ogrodu.