Na drodze praktycznie nigdy nie jesteśmy sami – zawsze towarzyszą nam inni kierowcy albo piesi. Warto o nich pamiętać, zwłaszcza w kontekście zachowania bezpieczeństwa. Oto pięć nawyków, które warto sobie wyrobić, będąc kierowcą.

Dlaczego warto zadbać o kulturę jazdy?

Poruszanie się po drodze wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Musimy bezwzględnie przestrzegać wszelkich zasad ruchu drogowego, ale nawet sztywne podejście do obowiązujących przepisów to za mało, aby cieszyć się z płynnej jazdy. Bardzo istotna jest kultura jazdy, która przejawia się przede wszystkim tym, że zauważamy także innych uczestników ruchu – kierowców oraz pieszych. Dobre nawyki powinni wyrabiać sobie młodzi kierowcy, którzy dopiero uczą się poruszać po drogach. Niemniej jednak, jeśli mamy już pewne doświadczenie „za kółkiem", a kultura jazdy wciąż jest nam obca, czas na zmiany. Wspomniana kultura pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa, a dodatkowo upłynnia ruch. Pozwala też poradzić sobie nawet w trudnych sytuacjach – także w przypadku, gdy mamy do czynienia z tak zwanymi zatorami.

Pięć nawyków, które powinien wyrobić sobie każdy kierowca

Regularne przeglądy, ubezpieczenie pojazdu, które możemy wykupić na www.warta.pl czy wymiana opon na letnie lub zimowe (w zależności od sezonu) to tylko niektóre aspekty poruszania się po drogach. Kierowcy muszą zadbać również o kulturę jazdy, wyrażająca się w pięciu podstawowych nawykach.

  • Zachowanie bezpiecznej odległości – jazda "na zderzaku" jest nie tylko niebezpieczna, ale też stresująca dla kierowcy, który prowadzi swój pojazd tuż przed nami.

  • Sygnalizacja wykonywanych manewrów – pozostali uczestnicy ruchu drogowego nie są w stanie przewidzieć, jaki aktualnie ruch planujemy wykonać, dlatego też każdą czynność, taką jak na przykład zmiana kierunku jazdy, warto odpowiednio zasygnalizować.

  • Jazda na suwak – ustępujemy pierwszeństwa innym, ułatwiając tym samym włączenie się do ruchu (pamiętajmy, że w niektórych przypadkach mamy taki obowiązek, na przykład, kiedy autobus wyjeżdża z zatoczki),

  • Uwaga skierowana na pieszych i rowerzystów – kierowcy pojazdów nie mogą zapominać o tym, że nie są sami na drodze. Warto zwracać uwagę na pieszych, pozwalając im na przykład przejść na drugą stronę, a także na rowerzystów, którzy są uczestnikami ruchu drogowego zwłaszcza w sezonie wiosennym oraz letnim.

  • Ułatwienie jazdy innym kierowcom – przejawia się między innymi w ułatwianiu płynnego włączania się do ruchu.

Wydaje się, że kultura jazdy nie jest niczym skomplikowanym, jednak w momencie, kiedy powyższe zasady przychodzi nam wprowadzić w życie, często pojawiają się problemy. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim skoncentrowanie się na jeździe. Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się na drodze, bądźmy też przygotowani na ewentualne szybkie zmiany. Dobry kierowca potrafi reagować, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa na drodze.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym?

Kultura jazdy to tak naprawdę pewne nawyki, które większość kierowców wyrabia sobie, zdobywając doświadczenie. Eksperci uważają, że gdyby każdy przestrzegał kilku prostych zasad, można by uniknąć nawet połowy wypadków, które mają miejsce na drogach. Ważne jest więc dobre przygotowanie do jazdy, które pozwoli nam zmaksymalizować poziom bezpieczeństwa. Jak jeszcze można o nie zadbać? Podstawowym zadaniem każdego kierowcy jest wykupienie polisy OC. Ubezpieczenie OC na Warta.pl nie musi kosztować dużo, a jednocześnie jego wykupienie jest obowiązkiem ustawowym. W razie spowodowania wypadku zapewnia wypłatę odszkodowania drugiej stronie. Kierowcy mogą też pomyśleć o zakupie dodatkowego ubezpieczenia AC, które gwarantuje odszkodowanie przede wszystkim im samym. Wyruszając w trasę, powinniśmy umiejętnie ocenić swoje możliwości.

Nie przesadzajmy z prędkością, nawet jeśli wydaje się, że wciśnięcie pedału gazu nie przyniesie negatywnych konsekwencji. Przestrzegajmy podstawowych zasad ruchu drogowego, a zdecydowanie łatwiej będzie poruszać się po drodze innym kierowcom, a także pieszym. Śledźmy również na bieżąco zmiany, które ostatnimi czasy są dosyć często wprowadzane w Kodeksie ruchu drogowego. Bezpieczna jazda jest szczególnie istotna w porze zimowej, kiedy możemy mieć do czynienia z lekkim zlodowaceniem powierzchni, nawet przy względnie dodatnich temperaturach. Szanujmy to, że nie wszyscy kierowcy czują się pewnie, nie chcąc tym samym jechać zbyt szybko. Dotyczy to również tych początkujących, którzy dopiero zdobywają doświadczenie na drodze.