Pracodawca wymaga, byś pojawiał się w pracy także w soboty? Zastanawiasz się, czy aby na pewno ma do tego prawo? Otóż okazuje się, że tak. Szef jest jednak zobowiązany także do tego, by zrekompensować Ci taką ewentualność.

 

1. Co na temat pracy w soboty mówi polski kodeks pracy?

Większość przedsiębiorstw i firm funkcjonuje tak, by pracowników obowiązywał 40-godzinny tydzień pracy – 8 godzin dziennie wykonywania obowiązków służbowych od poniedziałku do piątku. A to oznacza, że zdecydowana większość Polaków i Polek sobotę i niedzielę może zaliczyć do dni wolnych od pracy.

Istnieją jednak branże, w których dostępność w weekend, a konkretnie w sobotę jest niezbędna. Jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę o pracę, w trakcie której przedstawiono Ci taką konieczność wiedz, że jest to zgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem. Kodeks pracy zakłada bowiem, że specyfika pewnych działalności wymaga wspomnianego zapisu. Pracodawca może oczekiwać Twojej dostępności także wtedy, gdy wystąpią pewne, szczególne okoliczności.

Jednak uwaga! Przepracowane w trakcie soboty godziny traktowane są inaczej, gdy poza nimi pracujesz także 40 godzin w ciągu tak zwanych dni roboczych, a inaczej, kiedy otrzymujesz rekompensatę w formie dnia wolnego od poniedziałku do piątku.

 

2. Rekompensata w formie dnia wolnego za przepracowaną sobotę

Pięciodniowy tydzień pracy w Polsce zakłada wykonywanie obowiązków nałożonych przez pracodawcę od poniedziałku do piątku. Wyjątkowe okoliczności mogą jednak sprawić, że będziesz pracować w sposób nietypowy, a więc w soboty. Za każdy, weekendowy dzień spędzony w firmie należy Ci się rekompensata w postaci dnia wolnego w tygodniu. Jest to podstawowa forma zadośćuczynienia, z której jako pierwszej pracodawca powinien skorzystać.

Ta sama zasada dotyczy świąt kalendarzowo przypadających w soboty. Kiedy wobec tego, za wskazany dzień należy się rekompensata w postaci wynagrodzenia, często większego, niż to, które otrzymujesz zazwyczaj?

 

3. Rekompensata w formie większego wynagrodzenia za przepracowaną sobotę

Prawo stanowi, że tydzień pracy nie może przekroczyć 40 godzin dla każdego pracownika z osobna. Są jednak sytuacje, w których pracodawca dnia wolnego za przepracowaną sobotę oddać nie może. Co w takiej sytuacji? Oczywiście – wypłata odpowiednio przeliczonej rekompensaty pieniężnej.

W przypadku oddania dnia wolnego 8 godzin pracy w sobotę przeliczane jest na standardową stawkę godzinową. Kwestia otrzymania 100% odpłatności lub dodatku w wysokości 50% wyjaśniona jest dokładnie na stronie: https://aleo.com/pl/blog/praca-w-soboty-dodatkowe-wynagrodzenie-czy-dzien-wolny-od-pracy/.

W dużym skrócie można jednak powiedzieć, że wszelkie dodatki zależą od tego, czy pracownik wyrabia wówczas nadgodziny i czy otrzyma w zamian dzień wolny. I choć praca powyżej standardowego tygodnia jest w dłuższej perspektywie dość męcząca, wiele osób chętnie się na nią decyduje. Głównie z chęci otrzymania dodatkowego zastrzyku gotówki. Jeśli więc i Tobie na nim szczególnie zależy, weź taką możliwość pod uwagę.