Na drogach pojawia się coraz więcej pojazdów, a obok samochodów bardzo popularne są obecnie motocykle. Sezon na nie trwa nie tylko wiosną i latem, ale przez cały rok — w tym także zimą. Jak zadbać o bezpieczną jazdę jednośladem przez cały rok i uniknąć stresu na drodze?

Jak jeździć motocyklem bezpiecznie i bez stresu? 5 najważniejszych aspektów

Motocyklem można jeździć bezpiecznie i bez stresu przez cały rok. Wymaga to odpowiedniego przygotowania, uważności, a także znajomości praw i obowiązków właściciela oraz kierowcy pojazdu. Co warto wiedzieć? Czego przestrzegać, aby czuć się na drodze komfortowo i ograniczyć ryzyko wystąpienia takich zdarzeń, jak kolizje czy wypadki?

1. Dobry stan techniczny pojazdu

Dobry stan techniczny pojazdu ma kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa. Z czego to wynika? Przede wszystkim regularne kontrolowanie najważniejszych podzespołów w motocyklu pozwala odpowiednio wcześnie wykryć i usunąć awarie. Te mogą w skrajnych wypadkach wydłużyć drogę hamowania czy uniemożliwić wykonanie manewru w celu ominięcia przeszkody na drodze.

Jednoślad powinien być kontrolowany pod tym kątem co najmniej raz do roku, ale to nie wszystko. Do mechanika warto się udać również, jeśli dojdzie do zmiany w trybie pracy poszczególnych podzespołów – hamulce zaczną wyraźnie słabnąć lub pojazd będzie wydawać niepokojące dźwięki. Przegląd techniczny warto wykonywać również po każdej kolizji lub uszkodzeniu, aby wykryć usterki, do których doszło w ich trakcie i móc je usunąć przed powrotem w trasę.

2. Dostosowanie trybu jazdy do warunków na drodze i własnych umiejętności

Motocykliści, jak również inni kierowcy, powinni kierować się na drodze ograniczeniami, które wynikają nie tylko ze znaków czy typu drogi. Warto także zwracać uwagę na warunki na trasie (np. rodzaj nawierzchni, oblodzenie, mokre liście na asfalcie) oraz własne umiejętności (w tym doświadczenie w kierowaniu pojazdem w konkretnych warunkach). To, że w jakimś miejscu można jechać np. 70 km/h, nie oznacza to, że zawsze będzie to rozsądne i bezpieczne.

Niekiedy trzeba zwolnić ze względu na występowanie wspomnianych czynników. W ten sposób ograniczysz ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń, takich jak m.in. kolizje, poślizgi czy karambole na drodze, a tym samym zwiększysz swoje bezpieczeństwo.

3. Ubezpieczenie motocykla

Aby jeździć legalnie i bez stresu, musisz zadbać o wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Warto przy tym wiedzieć, że może ma ona charakter obowiązkowy lub dobrowolny. Każdy właściciel pojazdu w Polsce musi mieć polisę OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej). Istnieją również dodatkowe opcje, na które możesz się zdecydować, aby zadbać o swój komfort psychiczny i bezpieczeństwo finansowe na wypadek wystąpienia szkód na drodze.

Obowiązkowe ubezpieczenie: polisa OC dla właścicieli motocykli — gdzie kupić? Jaką wybrać?

Gdzie kupić polisę? Ubezpieczenie OC motocykla na rankomat.pl możesz kupić u wielu różnych ubezpieczycieli. Obecnie każda firma udostępnia taki rodzaj polisy. Pamiętaj jednak, że każda z nich ma dokładnie taki sam zakres. Jest on prawnie regulowany, a TU (towarzystwa ubezpieczeniowe) nie mogą go zmieniać. W związku z tym, decydując o wyborze konkretnej opcji, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę. Im taniej będzie, tym więcej zaoszczędzisz, a ochrona będzie zawsze identyczna.

Assistance dla motocyklistów — dlaczego warto? Co możesz zyskać? Gdzie kupić?

Dodatkowym ubezpieczeniem dla motocyklistów, z którego często decydują się skorzystać, jest assistance. Polisa zapewnia kierowcy pomoc po wystąpieniu zdarzeń losowych na trasie — dotyczy ona aspektów prawnych, informacyjnych oraz technicznych. Obejmuje również wsparcie w podróży, na przykład po awarii.

Zdecydowanie się na wykupienie pakietu ochronnego pozwoli Ci zaoszczędzić sobie stresu w trasie. Na wypadek niespodziewanej awarii, w zależności od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz, będziesz mógł liczyć m.in. na pomoc w odholowaniu pojazdu czy zorganizowaniu transportu medycznego.

Gdzie kupić ubezpieczenie? Assistance dla motocykla w rankomat.pl może być idealną opcją dla Ciebie. W internetowej porównywarce znajdziesz najważniejsze informacje na temat polisy oraz konkretnych ofert ubezpieczycieli, spośród których będziesz mógł wybrać odpowiednią dla siebie.

4. Przygotowanie odpowiedniego wyposażenia motocyklisty i pojazdu

Wyposażenie motocyklisty to m.in. ubrania ochronne, kask. Zadbaj o to, aby każdy z elementów był dostosowany do warunków panujących na drodze, w tym także do pory roku. Dzięki odpowiednim ubraniom unikniesz wychłodzenia i zapewnisz sobie bezpieczeństwo podczas ewentualnego upadku. Pamiętaj, że zwykłe dżinsy czy tenisówki nie są najlepszym strojem do jazdy.

Dzięki odpowiednim oponom (niezużytym, z bieżnikiem dobrze dobranym do pory roku) zadbasz z kolei o przyczepność do podłoża i ograniczysz ryzyko utraty panowania nad pojazdem w trudnych warunkach.

5. Pamiętanie o zasadzie ograniczonego zaufania

Stosowanie zasady ograniczonego zaufania sprawi, że zachowasz czujność na drodze. Dzięki temu będziesz gotowy do tego, by zareagować na działania innych kierowców — nawet jeśli będą one niespodziewane. To pozwoli Ci np. uniknąć kolizji czy zachować kontrolę nad jednośladem w trudnych sytuacjach.

Jazda motocyklem może być bezpieczna i bezstresowa, jeśli się do niej odpowiednio przygotujesz. Zadbaj o stan techniczny pojazdu, zachowanie ostrożności i szczególnej uwagi, a także odpowiednie ubezpieczenie. Wówczas będziesz mógł realizować swoją pasję w sprzyjających warunkach.