W tym artykule analizujemy unikalne cechy, które wyróżniają Ethereum wśród pozostałych projektów kryptowalutowych. Między innymi wyjaśniamy czym są inteligentne kontrakty, czym jest Ethereum 2.0 oraz przyglądamy się temu jak zmieniał się Ethereum kurs. Niniejszy artykuł jest dawką podstawowych informacji na temat Ethereum podaną w przysłowiowej pigułce.

Sieć Ethereum wraz z natywną kryptowalutą Ether

Ethereum zostało zaprojektowane przez Vitalika Buterina. Sieć Ethereum wraz z natywną kryptowalutą Ether została uruchomiona 30 lipca 2015 roku. Od tego czasu projekt ten zyskał olbrzymie zainteresowanie społeczności kryptowalutowej, co sprawiło, że od wielu lat Ether zajmuje drugie miejsce w rankingu kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej (ustępuje jedynie Bitcoinowi).

Ether to jeden z najpopularniejszych altcoinów. Od lat jest to kryptowaluta, która przyciąga nie tylko programistów pracujących na smart kontraktach, ale także spekulantów analizujących potencjał inwestycyjny tej kryptowaluty. Co ciekawe, dla wielu początkujących inwestorów zakup ETH jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z inwestowaniem w altcoiny.

W 2015 roku po wprowadzeniu tokenu ETH na rynek kurs Ethereum wynosił poniżej 1 USD. W 2016 roku cena wzrosła do 10 USD, w 2017 roku podczas hossy kurs przebił psychologiczną barierę 1000 USD. Później cena nico spadła. Po czym podczas hossy w 2021 roku kolejny raz poszybowała w górę osiągając szczytową wartość powyżej 4800 USD. Na początku 2023 roku kurs wzrósł z poziomu 1199 USD do 2120 USD po czym od kwietnia 2023 nieco się ustabilizował w granicach 1800 USD.

Smart kontrakty

Najbardziej charakterystyczną cechą Ethereum jest fakt, że jest to platforma umożliwiające wykorzystywanie inteligentnych kontraktów (które pełnią role umów cyfrowych pozwalających na automatyzację i wykonywanie działań na blockchainie).

Pojęcie smart kontraktów dla osób niezwiązanych z branżą blockchain może się wydawać mało zrozumiałe. Warto jednak wiedzieć, że w uproszczeniu inteligentne kontrakty pozwalają na programowanie różnorodnych działań i procesów bez konieczności angażowania zaufanej trzeciej strony, eliminując potrzebę pośredników. Dosyć intuicyjnym przykładem może być inteligentny kontrakt działający na zasadzie „escrow”, który automatycznie przekazuje płatność, gdy kupujący otrzyma towar.

Smart kontrakty odgrywają ważną rolę w budowaniu zdecentralizowanych aplikacji - w szczególności aplikacji z kategorii zdecentralizowanych finansów (DeFi). Przykładem rozwiązań tego typu mogą być zdecentralizowane pożyczki.

Kolejny praktyczny przykład smart kontraktów to organizacja kampanii zbierania środków na rozwój projektów ICO (Initial Coin Offering). Następny przykład to wypuszczanie na rynek tokenów NFT (Non-Fungible Tokens).

Ambitne plany rozwojowe

Ethereum to projekt, który zdecydowanie może się poszczycić ambitnymi planami rozwojowymi. Ethereum ma bardzo kompetentną społeczność deweloperów oraz dobrze zorganizowaną fundację Ethereum Foundation, która aktywnie wspiera projekt Ethereum w realizowaniu planów rozwojowych.

Efektem tego są takie inicjatywy jak duża aktualizacja Ethereum 2.0. Jest to fundamentalna aktualizacja, która wprowadza szereg zmian poprawiających wydajność i skalowalność sieci. Najbardziej charakterystycznym krokiem milowym jaki udało się w ostatnim czasie osiągnąć jest przejście z mechanizmu konsensusu Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej przez sieć Ethereum zmniejszyło się o około 99%.

Co więcej docelowo Ethereum ma być w stanie obsłużyć ponad 100 milionów transakcji na sekundę. Dla porównania wcześniej Ethereum mogło przetworzyć zaledwie 15 transakcji na sekundę. Często jako benchmark dla porównania podaje się przykład karty Visa, która przetwarza około 1700 transakcji na sekundę. Co odzwierciedla jak ambitne są plany osób odpowiedzialnych za rozwój Ethereum.

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, jest kilka elementów, które wyróżniają Ethereum na tle innych projektów. Po pierwsze, jest to ogromna popularność tego projektu (2 miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej).

Po drugie, realna użyteczność, która wynika z tego, że Ethereum to nie tylko kryptowaluta ale przede wszystkim rozbudowana platforma dla programistów udostępniająca smart kontrakty. Jest to platforma, która ma duży wpływ na rozwój całej branży blockchain.

Po trzecie, nie można przejść obojętnie obok ambitnych planów rozwojowych. Ethereum to projekt, który regularnie podlega licznym aktualizacjom. Dzięki czemu na bieżąco jest udoskonalany o innowacyjne rozwiązania. Najgłośniejszym przykładem jest przejście z Proof-of-Work na Proof-of-Stake ale to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej.