W kosmetykach do pielęgnacji ciała często znajduje się kwas glikolowy, który wzbudza ogromne uznanie w świecie kosmetycznym. Przed zastosowaniem danego produktu warto dowiedzieć się, jakie działanie wykazuje i jakie efekty pozwala uzyskać. Co trzeba wiedzieć o kwasie glikolowym? Czym jest ten składnik kosmetyków?

 

Kwas glikolowy - czym jest?

Czym jest kwas glikolowy? To kwas złuszczające z grupy AHA, który jest niezwykle często stosowany w wyrobach kosmetycznych. Składnik złuszczający tego typu znalazł także zastosowanie w dermatologii, wykazując pożądane efekty działania.

Co ciekawe, kwas glikolowy jest pozyskiwany z soku trzciny cukrowej. Odznacza się posiadaniem najmniejszej cząsteczki wśród kwasów AHA, dlatego uzyskujemy efektywne działanie. Produkty kosmetyczne w kwasem glikolowym są polecane do każdego typu cery. W przypadku skóry tłustej kwas ten odżywia, wygładza i przywraca odpowiednie pH. Z kolei przy cerze wrażliwej można liczyć na odpowiednie nawilżenie i wygładzenie jej powierzchni! nic więc dziwnego, że kosmetyki z kwasem glikolowym są tak lubiane przez panie w każdym wieku.

 

Istotne właściwości

Jakie właściwości wykazuje kwas glikolowy? Wiele zależy tutaj od przeznaczenia kwasu i jego stężenia. Do dyspozycji mamy poziomy stężenia od 5 do 70%, przy czym w domowym stosowaniu sprawdzają się produkty 5-15%.Wykazują one solidne działanie regenerujące, odnawiające i silnie nawilżające cerę. Złuszczanie odbywa się w obrębie naskórka, a dokładniej w powierzchniowej warstwie rogowej.

Produkty o stężeniach 20-35% są polecane do skóry trądzikowej i tłustej - pozwalają na oczyszczenie i powierzchniowy peeling. Najwyższe stężenia są użytkowane w gabinetach dermatologicznych i kosmetologicznych. W tym wypadku mamy do czynienia z silnym złuszczaniem, a po zabiegu skóra staje się odżywiona i wygładzona.

 

Efekty stosowania kwasu glikolowego

Jakie efekty daje stosowanie kwasu glikolowego? Docenić trzeba następujące rezultaty:

  • Poprawa i wyrównanie kolorytu skóry
  • Spłycenie zmarszczek
  • Spłycenie blizn
  • Rozjaśnienie plam pigmentacyjnych i przebarwień
  • Oczyszczenie cery
  • Przyspieszenie odnowy komórkowej

Pamiętajmy o tym, że niekiedy przy stosowaniu produktów z kwasem glikolowym dochodzi do przejściowego pogorszenia stanu cery, objawiającego się tzw. wysypem. Kiedy warto postawić na produkty z kwasem glikolowym?

Eksperci wskazują, że preparaty tego rodzaju mogą być stosowane w przypadku łojotoku, trądziku, skóry suchej lub tłustej, walki ze zmarszczkami, przebarwieniami, czy też bliznami. Poszukując idealnego preparatu dla siebie, trzeba zwracać uwagę na odpowiedni skład! Mile widziane są produkty z naturalnymi składnikami, które odznaczają się skutecznym działaniem i niezawodnością. Na szczęście istnieje wiele ciekawych propozycji, które doskonale spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających kobiet. Popularne marki kosmetyczne przez cały czas poszerzają asortyment, dając nam mnóstwo możliwości. Kwas glikolowy jest spotykany w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych o nawilżających.