Litwa stoi przed mieszkańcami naszego regionu otworem i przyciąga coraz większe grono zainteresowanych jej bogatą kulturą i naturalnym pięknem. Chcesz zwiedzić ten kraj we własnym zakresie i szukasz wskazówek dotyczących tego, co warto zobaczyć, będąc na miejscu? Ten tekst powstał specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty!

Bogactwo litewskiej kultury na wyciągnięcie ręki

Odległość między Gołdapią a Wilnem wynosi mniej więcej 90 km, w związku z czym tak na dobrą sprawę możesz tam dotrzeć nawet rowerem. Do większych litewskich miast bez kłopotu dojedziesz także pociągiem. Jeżeli chcesz zobaczyć, co Litwa ma do zaoferowania, będziesz potrzebować co najmniej kilku dni – bardziej tydzień lub dłużej aniżeli weekend. W takim przypadku podróż własnym autem jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli wybierasz się na Litwę własnym autem, nie zapomnij o ważnym przeglądzie, spakowaniu bagażnika i zapoznaniu się pokrótce z litewskimi przepisami drogowymi. Wystarczy, że wyruszysz na wschód w stronę Suwałk, a za mniej więcej 2 godziny dostaniesz się z Gołdapi do kraju kojarzonego z cerkwiami, plażami i chłodnikiem.

Wilno

Pierwszym punktem na planie Twojej wycieczki powinno być oczywiście Wilno. Stolica Litwy coraz częściej zaczyna być zauważana przez turystów, aczkolwiek nadal pozostaje miejscem zupełnie innym niż pełne tłumów popularne zakątki Zachodniej Europy. Lokalna tradycja i kultura są kultywowane przez mieszkańców, a Stare Miasto, które zachwyca wielkością i architekturą, trafiło na listę UNESCO. Doskonale zachowane, barokowe klasztory i kościoły czy stanowiąca najważniejszy zabytek Wilna katedra to tylko część z budowli, które po prostu trzeba zobaczyć, będąc w mieście.

Troki i Kowno

Kiedy już opuścisz stolicę, udaj się do Troków, aby poznać historyczne ciekawostki związane z tamtejszym zamkiem i w spokoju rozprostować nogi nad jeziorem. Jeśli masz siły na dalszą podróż, polecamy nastawić GPS wprost na Kowno. To drugie pod względem liczby mieszkańców miasto na Litwie, które prężnie się rozwija. Świetnie widać to choćby po ruchliwym, pełnym sklepów i restauracji Starym Mieście. W nazywanym „Sercem Kowna” parku Santaka, w którym znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II, można w spokoju zastanowić się nad dalszą trasą podróży.

W Kownie warto przejechać się zabytkową kolejką linowo-szynową, którą dotrzeć da się aż na sam szczyt wzgórza Aleksotas. Ujrzysz z niego zapadający w pamięć widok na rzekę Niemen i krajobraz starego miasta.

Kłajpeda

Nawet jeśli zostało Ci już niewiele czasu, pojedź w stronę położonej nad Morzem Bałtyckim Kłajpedy, a na pewno nie pożałujesz. Ta typowo nadmorska miejscowość pełna jest plaż i niewielkich domków rodem tworzących tutejszy malowniczy krajobraz. Urok dawnego starego miasta kontrastuje z nowoczesnymi muralami i modnymi kawiarniami.

Będąc w Kłajpedzie, możesz zobaczyć, jak prezentowały się dawne statki Wikingów – wystarczy, że udasz się do muzeum, w którym znajdują się ich pieczołowicie odwzorowane repliki. Koniecznie udaj się też na molo, aby pooddychać przez dłuższą chwilę świeżym morskim powietrzem i zachwycić się bezkresem morza. Jeżeli jednak Bałtyk jest dla Ciebie za zimny i poszukujesz bardziej egzotycznych wrażeń, świetnym wyborem mogą być wakacje w Tanzanii. Więcej na temat wyjazdu do tego kraju przeczytasz na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-turystyczne-do-tanzanii.