Wilno stale się rozwija, aczkolwiek dawny duch miasta nie wymarł i nadal można uświadczyć tu nietuzinkowego klimatu starej metropolii. Jeżeli pragniesz odwiedzić pradawne cerkwie i przespacerować się jedną z największych i najładniejszych starówek w Europie, możesz się optymistycznie nastawić, że podróż do stolicy Litwy nie będzie należeć do szczególnie skomplikowanych. Planujesz wyruszyć do Wilna z Gołdapi, ale nie wiesz, na jaką formę transportu się zdecydować? Zebraliśmy komplet informacji, które ułatwią Ci podjęcie decyzji!

Na Litwę bez paszportu?

Na początku warto zaznaczyć, że Litwa jest jednym z krajów członkowskich UE, dzięki czemu możesz przedostać się na jej terytorium, posiadając przy sobie aktualny dowód osobisty. Paszport nie będzie Ci potrzebny, jednak jeśli wybierasz się jeszcze dalej na wschód poza Unię Europejską, np. na Białoruś albo do Rosji, pamiętaj, że bez paszportu nie przedostaniesz się do żadnego z tych krajów. Wszystkie niezbędne informacje na temat wyrobienia dokumentu znajdziesz na stronie https://paszporty.com.pl/.

Samochód, motocykl albo wypożyczalnia

Każdy kierowca wie, że podróż we własnym zakresie wymaga szczególnej organizacji. Wycieczka swoim autem umożliwia jednak obranie idealnej trasy oraz zabranie znacznej ilości bagaży. Nie zapomnij o sprawnej nawigacji i naładowanym smartfonie! Proponujemy wyruszyć na wschód w kierunku Suwałk. Następnie podążaj w stronę granicy polsko-litewskiej, na drogę krajową 8. Kiedy znajdziesz się już na Litwie, kieruj się wciąż na północ, a dotrzesz do Wilna.

Pamiętaj o przeglądzie i wymaganych akcesoriach w bagażniku. Przed wyjazdem polecamy zaznajomić się z przepisami drogowymi obowiązującymi obecnie na Litwie. Przy optymalnych warunkach drogowych podróż autem powinna zająć Ci mniej więcej 3 godziny. W grę wchodzi ponadto podróż motocyklem. Jeżeli posiadasz sprawny jednoślad, możesz wyruszyć z Gołdapi i dojechać aż do samego Wilna w ciągu jednego dnia. Nie posiadasz środka transportu, ale masz prawo jazdy? Zawsze możesz na parę dni wynająć auto z wypożyczalni.

A może autokar?

Wybierając się w podróż z którymś z przewoźników, musisz nastawić się na około 7-godzinną przejażdżkę. Jeżeli nie możesz znaleźć przejazdu bezpośrednio z Gołdapi, udaj się np. do Ełku, z którego busy do Wilna kursują o wiele częściej.

Pociągiem z Gołdapi do Wilna

Mimo że Gołdap słynie z kolejarskiej tradycji, podróż pociągiem z tego miasta bezpośrednio do Wilna jest na ten moment niemożliwa. Pojawiają się liczne głosy wskazujące na to, że linia zostanie z czasem odbudowana.

Samolot

Choć nie da się podróżować samolotem bezpośrednio z Gołdapi, możesz udać się na lotnisko w mieście Kowno, aby stamtąd polecieć wprost do samego Wilna. Nie jest to jednak rozsądne ani finansowo, ani czasowo.

Długa podróż rowerem

To rozwiązanie wyłącznie dla osób, które oprócz solidnego sprzętu mają również doskonałą kondycję. Profesjonaliści potrafią dziś przemierzać na rowerze tysiące kilometrów i trasa z Gołdapi do Wilna może stanowić nie lada wyzwanie dla doświadczonych entuzjastów tego środka transportu.

Pojedź na stopa!

Jeszcze w latach 90. była to wyjątkowo popularna metoda podróżowania, szczególnie wśród młodzieży. Choć dziś coraz rzadziej widać przy drogach wyciągających rękę autostopowiczów, to tzw. hitchhiking nadal może być skuteczną (a do tego tanią) metodą na dotarcie do Wilna.