Zastanawiasz się, jak i gdzie kupić bitcoiny za złotówki? Przeczytaj poradnik i dowiedz się jak łatwo, szybko i bezpiecznie inwestować w bitcoina w Polsce.

Bitcoin jest najstarszą kryptowalutą dostępną na rynku, ale to nie jego wiek przyciąga setki tysięcy nowych inwestorów każdego miesiąca. Wyjątkowość bitcoina wynika z jego rosnącej adaptacji - zarówno w finansach osobistych, jak i w budowaniu zaawansowanych narzędzi dla inwestorów instytucjonalnych.

Zastanawiasz się, jak i gdzie kupić bitcoiny za złotówki? Przeczytaj poradnik i dowiedz się jak łatwo, szybko i bezpiecznie inwestować w bitcoina w Polsce.

Czym jest bitcoin (BTC)?

Bitcoin jest pierwszą i najbardziej wartościową kryptowalutą. Powstał w 2009 roku jako odpowiedź na kryzys finansowy szalejący od 2007 roku.

Kluczem była decentralizacja. Stworzony system nie obejmuje władz centralnych ani użytkowników posiadających większą władzę niż inni użytkownicy. W sieci bitcoin wszyscy są równi.

Odejście od głównego weryfikatora transakcji było jednak problematyczne - system powinien być sprawiedliwy sam w sobie. Dlatego w sieci bitcoin transakcje są weryfikowane przez innych użytkowników. Potwierdzają oni przynależność środków i możliwość dysponowania nimi, co zapobiega problemowi podwójnych wydatków.

Węzły zatwierdzające transakcje nie mają możliwości cofnięcia lub zatrzymania zgodnej transakcji, co dla wielu inwestorów jest największą zaletą bitcoina.

Jak kupić bitcoiny?

Najpopularniejszymi dostępnymi rozwiązaniami pozwalającymi na kupno bitcoinów za złotówki są giełdy kryptowalutowe oraz kantory bitcoin.

Giełda bitcoinów różni się od kantoru sposobem działania. W przypadku giełdy to właściciel decyduje o kursie bitcoina. Kantor jest on jedynie pośrednikiem i zarządcą. Kryptowaluty są kupowane od innych użytkowników po ustalonym przez nich kursie.

Zależy ci na długoterminowym handlu bitcoinami? Giełda kryptowalut będzie dla ciebie korzystniejsza.

Jak kupić bitcoin? To proste. Na większości platform handlowych proces wygląda podobnie. Wystarczy, że wykonasz poniższe kroki.

Krok 1: Wybierz platformę handlową dopasowaną do twoich potrzeb. Zwróć uwagę na jej reputację, dostępne kryptowaluty, tabelę opłat i obsługę klienta.

Krok 2: Załóż konto. Wypełnij formularz rejestracyjny, a następnie zweryfikuj swoją tożsamość zgodnie z wymaganiami danej giełdy.

Krok 3: Wpłać środki na swoje konto. Zazwyczaj masz do wyboru kilka metod płatności, w tym przelew bankowy, karty płatnicze i e-portfele (np. PayPal).

Krok 4: Kup BTC lub inną kryptowalutę.

Alternatywne sposoby kupna bitcoina

Internetowa giełda kryptowalut to zdecydowanie najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób na kupno bitcoina.

Alternatywy obejmują kantory stacjonarne, bitomaty i kupowanie BTC bezpośrednio od posiadaczy kryptowalut. Bitomaty, czyli odpowiednik bankomatów dla bitcoina, znajdziesz np. w galeriach handlowych w dużych polskich miastach.

Zalety bitomatów

Zwolennicy bitomatów chwalą przede wszystkim możliwość wymiany pieniędzy w dowolnym momencie. Nie trzeba umawiać się na wizytę w kantorze ani czekać, aż środki wpłyną na konto.

Wystarczy podejść do jednego z wielu bitomatów dostępnych w całej Polsce i od razu przystąpić do kupna lub sprzedaży kryptowalut. Ponadto, ponieważ bitomaty są w pełni samoobsługowe, zapewniają większy poziom prywatności.

Jak kupić BTC w bitomacie?

Zakup BTC w bitomacie jest niezwykle prosty. Wymaga podania jedynie kilku podstawowych informacji. Najważniejszy jest oczywiście adres portfela, który zeskanujesz z kodu QR.

Następnie wprowadź odpowiednią liczbę banknotów (wielokrotności 100 zł). Po każdym banknocie wyświetli się informacja o tym, ile BTC trafi do twojego portfela. Po wrzuceniu ostatniego banknotu kliknij “Wyślij Bitcoiny”, a środki trafią na wskazany adres portfela.

Czy warto inwestować w BTC?

Rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny. Każdego roku liczba inwestorów podwaja się. Ogólna kapitalizacja, adopcja i liczba projektów na rynku również wzrasta.

Kryptowaluty to prawdziwa rewolucja, a bitcoin jest jej liderem. Jego rozbudowana społeczność i niezwykła struktura sprawiają, że BTC jest cieszy się ogromną popularnością.

Czy warto inwestować w bitcoina? O ile może zwiększyć swoją wartość? Na te i podobne pytania będziesz musiał znaleźć własną odpowiedź. Wiele zależy od twojej strategii, celów inwestycyjnych i tolerancji ryzyka.

Podsumowanie

Aby zdecydować, czy kryptowaluta jest odpowiednia dla twojego portfela, upewnij się, że rozumiesz, jak działa. Na przykład, powinieneś wiedzieć, czym jest i jak działa blockchain.

Ważne jest również, aby wiedzieć, dlaczego kryptowaluty zmieniają swoją wartość i co to może oznaczać dla twoich inwestycji zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Gdy już zrozumiesz kluczowe koncepcje upewnij się, że akceptujesz ryzyko. Kryptowaluty są bardzo zmienne. W związku z tym warto ograniczyć swoje inwestycje do kwoty, którą można stracić.