Poszukiwanie pracy to bardzo ważny moment w życiu niejednej osoby. Gdy znajdziemy interesującą nas ofertę, chcemy aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Nic dziwnego, bowiem całokształt działań często dostarcza nam wielu emocji, w tym stresu, a także niepewności. Poza tym każda aplikacja to również poświęcenie pewnej ilości czasu na przygotowanie wymaganych dokumentów. Jednym z nich jest życiorys, który stanowi swego rodzaju podsumowanie przebiegu naszej dotychczasowej kariery. W związku z tym możemy zadawać sobie pytanie, o czym warto pamiętać podczas wysyłania CV.

 

Jak przygotować odpowiednie CV?

Nie ulega wątpliwości, że na przygotowanie odpowiedniego CV powinniśmy poświęcić nieco czasu. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, wówczas powinniśmy zadbać o wiele aspektów. Nasze CV powinno być profesjonalne i czytelne. Co to oznacza? Otóż przede wszystkim zwróćmy uwagę na kwestie graficzne. Oczywiście, nie zawsze chodzi o to, aby życiorys był przygotowany przez profesjonalnego grafika. CV powinno być schludne i przejrzyście uwzględniać przebieg naszej dotychczasowej kariery zawodowej oraz wykształcenia.

Gdy aplikujemy do konkretnej firmy i ma to być nasza pierwsza praca, skupmy się w głównej mierze na ukończonych szkołach, uczelniach, a także kursach. Wiadomo, że w takim przypadku rubryka związana z doświadczeniem zawodowym będzie uboga, dlatego warto wyartykułować nasze pozostałe zalety. Szczególnie ważne jest to w odniesieniu do mniejszych miejscowości, gdzie ofert pracy może nie być aż tak wiele. Przykładowo, wymarzona praca dla Ciebie w Gołdapi nie jest rzeczą niemożliwą do osiągnięcia.

Pamiętajmy jednak o tym, że istotne jest przykucie uwagi osoby rekrutującej, a to możemy osiągnąć m.in. poprzez profesjonalne CV. Z kolei jeżeli jesteśmy doświadczonymi pracownikami, wówczas skupmy się na wszystkich zaletach i osiągnięciach, jakie do tej pory kształtowały naszą ścieżkę zawodową.

 

Przejrzystość i czytelność CV to nie wszystko

Możemy zastanawiać się nad tym, czy odpowiednio zaprojektowane CV da nam gwarancję zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Oczywiście, że nie. Niemniej jednak jest pierwszym krokiem do pozytywnego przejścia przez cały proces aplikowania na dane stanowisko. Powinniśmy zwrócić również uwagę na stronę merytoryczną dokumentu: ewentualną korektę błędów czy literówek, a także wskazanie profesjonalnego adresu e-mail, który powinien składać się z naszego imienia i nazwiska, bez dodatkowych "wstawek".

Co więcej, wysyłając CV, pamiętajmy również, aby poprawnie skonstruować wiadomość do potencjalnego, przyszłego pracodawcy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na odpowiedni tytuł, który będzie zbieżny z nazwą stanowiska oraz zgodny z ewentualnymi wymaganiami podanymi w ogłoszeniu. Dodatkowo warto napisać krótką wiadomość, a nie wysyłać tylko załącznik. Poświęcenie nieco większej ilości czasu na wspomniane czynności może naprawdę zaprocentować.

 

Jak przygotować CV po dłuższej przerwie?

Wspomnieliśmy do tej pory o przygotowywaniu CV wśród osób, które mają doświadczenie zawodowe lub takich, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Pozostaje jeszcze pytanie, jak szukać pracy po przerwie w karierze. W takim przypadku zasadne wydaje się wykorzystanie wszystkich dotychczasowych atutów, które przedstawią nas w jak najlepszym świetle.

Skupmy się nad naszymi cechami charakteru, ale także weźmy pod uwagę dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Pamiętajmy, aby nasze CV było dostosowane pod konkretną ofertę pracy. Oznacza to, że powinno ono zawierać informacje, które naprawdę zainteresują potencjalnego pracodawcę pod kątem danego stanowiska. Przykładowo, jeśli chcemy zostać pracownikami biurowymi, wówczas przydatna może okazać się znajomość oprogramowania biurowego, języków obcych czy sporządzania pism.