Konieczność spłaty kolejnej raty kredytu powoduje u Ciebie ból głowy? Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym możesz poprawić swoją sytuację! Konsolidacja i restrukturyzacja to dwie metody, które choć się od siebie różnią, to obie mają na celu zmianę warunków spłaty zobowiązania finansowego. Na czym polegają i które rozwiązanie będzie lepszą opcją w Twoim przypadku? Zapraszamy do lektury.

 

Konsolidacja czy restrukturyzacja

Dłużnik w obliczu kłopotów finansowych nie jest pozostawiony sam sobie. Instytucje finansowe często są w takiej sytuacji otwarte na współpracę. Bardzo często w przypadku długów pojawia się pytanie - konsolidacja czy restrukturyzacja? Rozwiązania skierowane do osób borykających się z uciążliwą spłatą zobowiązań finansowych mają na celu ułatwienie tego procesu i wprowadzenie zmian w warunkach umowy kredytowej. Bez wątpienia są do siebie pod tym względem podobne, jednak stosuje się je w nieco innych sytuacjach. Odpowiedź na pytanie, kiedy stosujemy konsolidację oraz w jakich okolicznościach należy postawić na restrukturyzację, pomoże Ci w wyborze odpowiedniej opcji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, która metoda zmiany warunków spłaty będzie właściwa w Twoim przypadku.

 

Konsolidacja czy restrukturyzacja - jaka jest między nimi różnica?

Zarówno konsolidacja, jak i restrukturyzacja oznacza dla dłużnika zmianę warunków spłaty długu. Podstawową różnicą jest jednak ilość zobowiązań, które w ten sposób modyfikujemy. W ramach konsolidacji możemy bowiem połączyć kilka różnych kredytów czy pożyczek - muszą to być przynajmniej dwa różne zobowiązania finansowe. Restrukturyzacja dotyczy natomiast wyłącznie jednego kredytu. Kolejną różnicą jest fakt, że aby skonsolidować zadłużenie, musimy podjąć współpracę z nową instytucją finansową, do której przenosimy posiadane długi. Restrukturyzacja natomiast odbywa się w ramach współpracy z bankiem, w którym spłacamy kredyt. Nie jest konieczne przenoszenie zobowiązania do innego kredytodawcy.

 

Konsolidacja - wady i zalety

Jeśli posiadasz większą ilość zobowiązań finansowych, to konsolidacja może spełnić Twoje oczekiwania. Jej głównym atutem jest bowiem fakt, że pozwala na połączenie wszystkich kredytów i pożyczek w jeden dług. Oznacza to nie tylko możliwość ujednolicenia warunków spłaty poszczególnych produktów finansowych, ale również uzyskanie jednej raty. Bywa to niezwykle przydatne, kiedy duża ilość rat wywołuje chaos, w którym trudno jest nam się odnaleźć. Konsolidacja umożliwia zamknięcie starych zobowiązań finansowych. Dzięki temu możemy więc uniknąć konsekwencji, jakie czekałyby nas w związku z nieterminową spłatą lub całkowitym jej brakiem. Oprócz tego warunki spłaty możemy ustalić całkowicie na nowo, przede wszystkim wydłużyć okres spłaty i uzyskać w ten sposób niższe raty.

Niestety, konsolidacja nie jest pozbawiona wad. Podstawowym minusem jest konieczność uwzględnienia opłat, które zostaną naliczone w związku z korzystaniem z nowego produktu finansowego. Oprócz tego musimy także liczyć się z dużą ilością formalności. Złożenie wniosku, dołączenie do niego wymaganych dokumentów oraz ustalenie i zweryfikowanie warunków umowy to niezbędne kroki.

 

Mocne i słabe strony restrukturyzacji

Restrukturyzacja to stosunkowo prosta procedura, dzięki której możemy dokonać wielu przydatnych modyfikacji w spłacie zobowiązania finansowego. Wśród dostępnych możliwości jest chociażby zmniejszenie wysokości rat, wydłużenie okresu spłaty, a także wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych. Nie wymaga to dużej ilości formalności - wystarczy złożyć wniosek do banku, w którym posiadamy kredyt, a następnie podpisać aneks do umowy. Wszystko odbywa się w ramach jednej instytucji finansowej i nie trwa długo. Co więcej, w związku ze zmianą warunków umowy kredytowej płacimy jedynie za dołączenie aneksu do umowy, co nie powinno kosztować więcej niż ok. 200 złotych.

Z pomocą restrukturyzacji nie połączymy jednak większej ilości zobowiązań. Co więcej, bank nie zawsze zgodzi się na proponowane przez nas nowe warunki spłaty. Zdarzają się sytuacje, w których instytucja nie jest skora do współpracy na nowych zasadach.

 

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, która opcja jest lepsza, konsolidacja czy restrukturyzacja, nie jest taka oczywista. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, ile zobowiązań finansowych w postaci kredytów i pożyczek na nas ciąży. Jeśli zależy nam na połączeniu większej ilości długów, to czasami o wiele lepszą opcją będzie konsolidacja, nawet jeśli wiąże się z dodatkowymi kosztami. Gdy spokoju nie daje nam wyłącznie jedno zobowiązanie finansowe, warto postarać się o jego restrukturyzację. Bank nie zawsze jednak zgodzi się na nowe warunki spłaty. Wtedy pozostaje nam już tylko przeniesienie zobowiązania do innej instytucji finansowej. Więcej dowiesz się na stronie https://habza.com.pl/