Owady potrafią być bardzo uciążliwe. Komary czy muchy przeszkadzają w swobodnym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i nie tylko tam. Obecnie na rynku jest dostępnych mnóstwo lamp owadobójczych, których głównym zadaniem jest unieszkodliwianie różnych gatunków owadów. Czy warto inwestować w te urządzenia? Przekonaj się sam, czytając ten artykuł!

 

Poszczególne rodzaje lamp owadobójczych a ich działanie

Lampy owadobójcze coraz częściej stosuje się w domach, ogrodach i miejscach pracy jako skuteczne rozwiązanie na insekty. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem lamp owadobójczych są te, które działają z użyciem promieniowania UV. Zasada ich unieszkodliwiania owadów jest bardzo prosta. Muchy czy komary lecą do emitowanego światła ultrafioletowe, a następnie są rażone prądem elektrycznym. Po tym procesie martwe owady spadają do specjalnej tacki, którą trzeba regularnie opróżniać.

Obecnie popularna lampa owadobójcza to także ta z wkładami lepowymi. W tym przypadku, zamiast kratki, stosuje się specjalne wkłady, na których umieszczono substancje chemiczne przyciągające owady. Muchy czy komary przyciągane tym sposobem, zostają na wkładzie lepowym i nie są w stanie się z niego uwolnić.

Najnowsze rozwiązania to lampy owadobójcze wiatrakowe, które oprócz promieniowania UV wykorzystują także siłę wiatru do zasysania owadów do środka. Taki system pozwala na bardziej skuteczne zwalczanie komarów i innych gatunków w przestrzeniach z większą ilością powietrza, jak na przykład wiatraki czy wentylatory.

Warto pamiętać, że lampy owadobójcze są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Emitowane przez nie promieniowanie UV jest nieduże i dlatego zupełnie niegroźne dla człowieka czy kota. Regularne stosowanie lamp owadobójczych w różnych miejscach publicznych i domach pozwala na ograniczenie stosowania chemikaliów w walce z insektami.

 

Korzyści z posiadania lampy owadobójczej

Lampy UV na owady to skuteczny sposób na pozbycie się uciążliwych insektów latających, takich jak komary, ćmy czy muchy. Dzięki zastosowaniu promieniowania ultrafioletowego te urządzenia przyciągają owady, a następnie uśmiercają je za pomocą elektrycznej kratki. W dodatku lampy owadobójcze UV są bardzo praktyczne, zajmują niewiele miejsca i nie wymagają specjalnej obsługi. Ich eksploatacja bywa również bardzo ekonomiczna, co stanowi kolejną ich zaletę.

Warto zaznaczyć, że stosowanie lamp owadobójczych jest bezpieczne dla ludzi i co ważne, nie wpływa negatywnie na środowisko. Jest to duża zaleta w porównaniu do tradycyjnych środków chemicznych, które często zawierają substancje szkodliwe dla człowieka i środowiska.

Nie bez znaczenia jest również estetyczny design lamp owadobójczych. Wiele firm stawia na nowoczesne wzornictwo, które pozwala na ich integrację z różnymi stylami aranżacji wnętrz. Lampy owadobójcze to więc nie tylko praktyczne i skuteczne urządzenia, ale także estetyczny element dekoracyjny.

 

Czy lampa owadobójcza jest drogim urządzeniem?

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje lampa owadobójcza, to odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ceny tych urządzeń zależą przede wszystkim od modelu i producenta. Na rynku można znaleźć różne lampy owadobójcze. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy.

Warto jednak zaznaczyć, że cena nie zawsze jest miarodajna w przypadku lamp owadobójczych. Wyższa cena nie zawsze oznacza lepszą jakość. Dobrze dobrane urządzenie powinno być przede wszystkim skuteczne w zwalczaniu owadów.

Już teraz zachęcamy cię do zakupu lampy owadobójczej. Powodzenia w trakcie poszukiwania odpowiedniego modelu!