Trądzik hormonalny może zaatakować każdego, niezależnie od wieku i płci. Widuje się go u nastolatków oraz u kobiet dojrzałych, będących w ciąży, przechodzących menopauzę czy rezygnujących z antykoncepcji hormonalnej. Czy można sobie z nim poradzić? Dowiedz się, jak walczyć z trądzikiem hormonalnym, aby pozbyć się ostrego zapalenia skóry i towarzyszących mu wyprysków.

 

Badania hormonów a trądzik

Z silnym trądzikiem należy udać się do specjalisty. Najlepiej zrobić to, gdy tylko na skórze pojawią się wykwity świadczące o zapaleniu. Jeśli będą to jedynie pojedyncze punkty na cerze, które szybko same znikną, nie należy się stresować. Jeśli jednak wypryski i ropnie powstają w grupach, bolą i stale się rozwijają, potrzebna jest interwencja lekarza. Ten na początek zleci badania, które trzeba wykonać. Powinien przygotować pełen pakiet badań na trądzik hormonalny. W zaleceniu musi znaleźć się badanie insuliny, testosteronu (całkowitego i wolnego), dehydroepiandrosteronu (DHEA), hormonu tarczycy, prolaktyny, hormonu folikulotropowego (FSH) oraz luteotropowego (LH). Dopiero po wykonaniu badań i otrzymaniu wyników, lekarz może opracować odpowiednie leczenie, które pomoże pozbyć się trądziku powstającego przez źle pracującą gospodarkę hormonalną.

 

Leki na trądzik hormonalny

Podstawą walki z trądzikiem hormonalnym są odpowiednio dobrane leki. Te w dużej mierze zależą od wyników badań i poziomu poszczególnych hormonów. Jeśli sytuacja jest do wyregulowania bez potrzeby zażywania silnych środków, lekarz zleci antybiotykoterapię i doustne przyjmowanie retinoidów. Takie leki pozwalają na poprawę procesu keratynizacji oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i różnorodnych zaskórników. Jeśli jednak sytuacja jest bardzo poważna, stawia się na leczenie hormonalne, czyli na przyjmowanie hormonów w postaci leków, które mają za zadanie uregulować poziom poszczególnych hormonów w organizmie. W przypadku takiej terapii należy pamiętać o tym, aby leki zawsze przyjmować według zaleceń lekarza.

 

Kosmetyki na trądzik hormonalny

Mimo tego, że leki są podstawą walki z trądzikiem hormonalnym, nie można się opierać wyłącznie na nich. Równie ważne jest odpowiednie oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie skóry. Do tych czynności należy dobrać odpowiednie kosmetyki. Te może wskazać lekarza albo kosmetolog, po przeanalizowaniu stanu cery i zmian, które na niej powstają.

Należy pamiętać, że kosmetyki do skóry trądzikowej nie mogą zawierać konserwantów, barwników, substancji zapachowych oraz wysuszających, np. alkoholu. Powinny wykazywać działanie regenerujące i odżywcze, aby docierać do głębokich warstw skóry i wspomagać ją w walce z zapaleniem.

Jak przeprowadzić prawidłową pielęgnację cery trądzikowej?

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z kilku etapów. Codzienna pielęgnacja powinna składać się z oczyszczania, tonizacji, nawilżania i odżywiania. Dzięki temu ze skóry pozbywa się zanieczyszczeń, hamuje się powstawanie kolejnych zapaleń oraz dostarcza się cerze potrzebnych składników odżywczych. Takie działanie poprawia stan skóry oraz zmniejsza szanse na pozostawienie blizn i przebarwień po wyleczeniu trądziku.