Konstrukcje odprowadzające dym i spaliny przeszły rewolucję. Została ona wymuszona przez pojawienie się na rynku coraz nowszych urządzeń grzewczych. Czy zatem komin systemowy jest godną uwagi alternatywą dla murowanej konstrukcji? A może lepszą? Czas to sprawdzić!

 

Komin murowany - czym się charakteryzuje?

Murowane konstrukcje są dobrze znane, ponieważ przez długie lata były jedynym możliwym wyborem. Charakteryzują się one budową z cegieł, co sprawia, że komin zajmuje dużo miejsca. Skutecznie jednak odprowadzają dym i spaliny z urządzeń grzewczych. Do budowy komina murowanego wykorzystuje się zaprawę, która łączy ze sobą cegły. Takie rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniej podpory. Dlatego też komin murowany powinien być osadzony na fundamencie ze zbrojonego betonu.

 

Komin systemowy - czym się wyróżnia?

Inna myśl techniczna przyświeca kominowi systemowemu. Wyróżnia się on budową z wielu elementów, przy czym są one przygotowane i przetestowane podczas produkcji. Moduły są ze sobą łączone i tym samym tworzą komin systemowy. Wszystkie poszczególne elementy pochodzą od jednego producenta, łącznie z pustakami, którymi komin jest obudowany. Taka konstrukcja charakteryzuje się wysoką trwałością i szczelnością.
Komin murowany, czy systemowy?

Można by się zastanowić, czy lepszy będzie komin systemowy, czy tradycyjna murowana konstrukcja. Wielu inwestorów decyduje się na zastosowanie tego pierwszego wariantu. Przemawia za nim przede wszystkim przystosowanie do najnowszych urządzeń grzewczych. Komin systemowy jest odporny na działanie szkodliwego kondensatu, który może się odkładać na jego ścianach. Tym samym zwiększa on bezpieczeństwo budynku oraz domowników.

Wśród dostępnych rozwiązań można wyróżnić kominy ceramiczne oraz kominy stalowe, oferowane m.in. przez JAWAR. Obydwie propozycje dostosowane są do wymagań, jakie stawiają przed nimi nowoczesne kotły. Ponadto komin systemowy, w przeciwieństwie do murowanego, nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Wręcz umożliwia jego zaoszczędzenie. Pozostałą przestrzeń można wykorzystać do innych celów.

Tym, co również przemawia za wybraniem komina systemowego, jest czas. Zbudowanie takiej konstrukcji jest bardzo szybkie. Wystarczy połączenie wszystkich elementów oraz osadzenie ich w pustakach. Budowa komina murowanego jest znacznie dłuższa, a co za tym idzie - droższa.

 

Podsumowanie

Wybierając konstrukcję odprowadzającą spaliny i dym, warto rozważyć komin systemowy. Jest on doskonałą alternatywą dla rozwiązania murowanego. Komin systemowy jest trwały, szczelny i odporny na działanie szkodliwego kondensatu. Można go zbudować dość szybko, a wszystkie niezbędne do tego elementy pochodzą od tego samego producenta.