Telewizory z zakrzywionym ekranem swego czasu były gorącą nowością, która interesowała zarówno dziennikarzy technologicznych, jak i użytkowników. Nadzieje z tego typu sprzętami były ogromne - zapowiadała się prawdziwa rewolucja! Kilka lat później początkowy boom zdążył wyhamować, a producenci - powoli wycofywać się z produkowania telewizorów tego typu, rozwijając bardziej opłacalne rozwiązania. Dzisiaj bardzo rzadko znajdziesz w sklepach modele z zakrzywionym ekranem. Częściej kupisz je na platformach sprzedażowych lub z drugiej ręki - ale dla niektórych to ciągle może być ciekawe rozwiązanie!

 

Telewizory z zakrzywionym ekranem - najważniejsze zalety

To, co miało przyciągać ludzi do zakrzywionych ekranów, to przede wszystkim tworzenie wrażenia głębi. Jeśli chciałeś znaleźć się w samym środku akcji, był to innowacyjny sposób, by osiągnąć taki efekt! Nic dziwnego, że zachęceni pozytywnymi recenzjami użytkownicy tropiący nowinki technologiczne chętnie sięgali po telewizory nowego typu. W sprzętach z wygiętym ekranem przodował Samsung, mocną pozycję miała również firma LG. Pozostali producenci, tacy jak Sony lub Philips również wypuścili swoje propozycje sprzętów z zakrzywionym ekranem.

Główną zaletą telewizorów tego typu jest poszerzanie pola widzenia. Oglądając film lub relację sportową, można było dokładnie dostrzec to, na co normalnie nie zwróciłbyś uwagi. Telewizor wydawał się szerszy i większy - nawet przy mniejszych faktycznych rozmiarach samego sprzętu.

Wśród ważnych cech podkreślanych przez producentów wygiętych telewizorów były perfekcyjne odwzorowanie czerni - co kilka lat temu robiło duże wrażenie!

 

Dlaczego telewizory z zakrzywionym ekranem nie cieszą się już popularnością?

Wygięte telewizory (z angielskiego - curved) miały, oprócz licznych zalet, także sporo wad. Przede wszystkim - aby wszystko dobrze widzieć na ekranie, trzeba było siedzieć dokładnie na wprost niego! Gdy usiadłeś z boku, obraz przestawał prezentować się naturalnie - zauważ, że dzisiaj tendencja jest zupełnie inna: to, co widzisz na ekranie ma dobrze wyglądać z każdego miejsca w pokoju!

Co więcej, wraz ze wzrostem przekątnych, pojawił się problem z tym, jak telewizor prezentuje się w salonie. O ile jeszcze całkiem atrakcyjnie wygląda na szafce RTV, tak zawieszony na ścianie - już niekoniecznie.
Z czasem tego typu rozwiązanie stało się promowane jako skierowane głównie dla graczy - i faktycznie, oni doceniali możliwość zanurzenia się w sam środek akcji. Do dzisiaj wśród gamingowych monitorów znajdziesz wiele modeli określanych jako curved!

A co z telewizorami? Popularność zyskały alternatywne rozwiązania, które zapewniają poczucie immersyjnego obrazu, ale bez wygiętego ekranu. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest system podświetlania krawędzi telewizora - Philips Ambilight. W zależności od modelu, kolorowa poświata może przebiegać wśród części krawędzi - często spotkasz trójstronne Ambilight. Dzięki temu rozwiązaniu sam telewizor prezentuje się atrakcyjniej, a dodatkowo - wydaje na większy niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo fakt, że podświetlenie zmienia się w zależności od rytmu muzyki lub dynamiki scen, przenosi cię w sam środek akcji! Wydaje się, że tego typu technologia dużo bardziej trafiła w gusta i potrzeby odbiorców - i raczej zostanie na dłużej wśród najpopularniejszych rozwiązań!

Jeśli koniecznie szukasz telewizora z zakrzywionym ekranem, sprawdź archiwalne modele dostępne na wyprzedażach czy platformach aukcyjnych, takie jak:

  • QLED Samsung QE55Q8CAMTXXH;
  • PHILIPS 65PUS8700/12.

Sprawdź też inne telewizory Philips w sklepie MediaMarkt - czeka tam sporo modeli z podświetleniem Ambilight, które przeniesie cię w sam środek akcji!

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.