Planujesz przemalowanie swojego jachtu lub łodzi? Szukasz skutecznych rozwiązań, które zapewnią ochronę przed muszlami i glonami? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie są farby antyporostowe! Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, w jaki sposób dobrać odpowiedni antyfouling, aby efekt był zadowalający!

 

 

Antyfouling, czyli niezbędna farba do każdego jachtu

Fabry antyporostowe, inaczej określane jako farby przeciwporostowe, antyfullingi lub z j.angielskiego antyfouling, są to specjalne preparaty stosowane w celu ochrony łodzi. Ich zadaniem jest zapobieganie porastaniu glonami i oblepianiu łodzi przez morskie stworzenia i muszle. Co więcej, farby te zabezpieczają przed niekorzystnym działaniem atmosfery morskiej i wody.

W zależności od producenta, skład tego typu farb może być różny, aczkolwiek zazwyczaj farby przeciwporostowe mają takie składniki jak tlenki miedzi, biocydy oraz żywicę.

 

O czym pamiętać, wybierając farbę antyporostową?

Najważniejszym aspektem, jaki należy uwzględnić podczas wyboru farby antyporostowej, jest rodzaj łodzi oraz materiał, z którego jest wykonana.

Warto również uwzględnić prędkość, z jaką łódź pływa, ponieważ to w dużej mierze determinuje wybór rodzaju antyfulingów.

Kolejnym kryterium jest typ akwenu, po którym planuje się pływać. Tutaj istotny jest poziom zasolenia wody, a także panująca temperatura na danym obszarze. Jeśli bierze się pod uwagę te czynniki, dobiera się właściwe środki biobójcze.

Tutaj znajdziecie wysokiej jakości farby antyporostowe: Maristo.pl/chemia/farby-antyporostowe

 

Rodzaje farb antyporostowych, czyli dobór produktu na wody słodkie i zasolone

Antyfoulling z powodzeniem sprawdzi się zarówno na wodach morskich, jak i śródlądowych. Tym samym w zależności od akwenu oraz prędkości, z jaką porusza się jacht, lepszym wyborem może okazać się farba miękka lub twarda.

Antyfulingi miękkie sprawdzą się przy maksymalnej prędkości 40 węzłów, co odpowiada około 75 km/h. Z kolei farby twarde są dobrym rozwiązaniem od 70 do 100 węzłów, czyli maksymalnie 180 km/h.

 

Zastosowanie twardych farb antyporostowych w zależności od rodzaju jachtu i jego kadłuba

Twardy antyfoulling nie zmniejsza grubości swojej powłoki podczas uwalniania środków biobójczych. Jest to typ farby szczególnie polecany przy szybkich pojazdach wodnych jak np. motorówki, jachty slipowane na przyczepę i jachty regatowe z czyszczonym dnem w trakcie sezonu.

Przed zakupem produktu należy zwrócić uwagę na rodzaj kadłuba, ponieważ część z nich dedykowana jest jedynie kadłubom stalowym, laminowanym i drewnianym, a tym samym, nie sprawdzą się w przypadku kadłubów aluminiowych.

 

Gdzie sprawdzą się miękkie farby antyporostowe?

Miękkie farby antyporostowe są dobrym wyborem przy turystycznych łodziach żaglowych i wolnych motorówkach. Swoje działanie zawdzięczają uwalnianiu biocyd razem z powłoką, przez co stopniowo zmniejsza się grubość farby. Należy pamiętać, że miękkie farby przeciwporostowe mają właściwości samopolerujące, czyli wypłukują mikro warstwę. Tym samym wybór twardego produktu do powolnego jachtu sprawi, że uzyskany rezultat nie będzie zadowalający.

Produkty te charakteryzują się możliwością zmycia ich dużej części z kadłuba, używając do tego jedynie myjki ciśnieniowej. W ten sposób zapobiega się przyrastaniu grubej warstwy antyfulingu na kadłubie, dzięki czemu nie ma konieczności pracochłonnego czyszczenia po dłuższym czasie.

 

Inne skuteczne rozwiązania, czyli farby ekologiczne

Obecnie wielu producentów wprowadza do swojego asortymentu inne, równie skuteczne rozwiązania. Warte uwagi są ekologiczne farby antyporostowe, które w swoim składzie nie mają substancji aktywnych. Wyeliminowanie toksycznych biocydów sprawia, że produkt jest nieszkodliwy dla środowiska, co jest szczególnie korzystne w przypadku pływania po zamkniętych akwenach, jakimi są np. jeziora.

 

Czy każdą łódź należy malować produktami przeciwporostowymi?

Mimo licznych korzyści, jakie daje antyfoulling, nie do każdej łodzi się go stosuje. Jeżeli dany jacht wodowany jest okazjonalnie, np. w ramach wędkowania lub pływa jedynie na krótkich dystansach, to w takim przypadku nie wymaga zabezpieczenia. Aby farba nie straciła swoich właściwości, musi mieć kontakt z wodą.