Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego i jednocześnie największy w tym regionie ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy. Czy w tym mieście łatwo znaleźć mieszkanie na wynajem? Jak wygląda olsztyński rynek najmu?

 

Kto wynajmuje mieszkania w Olsztynie?

Olsztyn to miasto uniwersyteckie. Z końcem września do Olsztyna zjeżdżają się studenci z różnych części kraju i to właśnie oni stanowią największą grupę najemców. Działający na terenie miasta Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i szkoły wyższe nie są w stanie zapewnić miejsc w akademikach wszystkim chętnym. Nie brakuje też studentów preferujących wynajem mieszkania wraz ze znajomymi.

Wśród studentów największym zainteresowaniem cieszą się:

  • kawalerki i mieszkania kilkupokojowe – na wspólne wynajęcie lokalu o większej powierzchni często decydują się osoby, które znają się ze szkoły średniej,
  • mieszkania położone w pobliżu Uniwersytetu lub szkoły wyższej – taka lokalizacja pozwala oszczędzać na dojazdach,
  • najtańsze mieszkania – studenci często mają niższe oczekiwania co do standardu wynajmowanej nieruchomości.

Studenci nie są jednak jedyną grupą osób poszukujących mieszkania na wynajem na terenie Olsztyna – stolica województwa warmińsko-mazurskiego jest też atrakcyjnym rynkiem pracy. To powoduje, że ofertami mieszkań na wynajem są też zainteresowane osoby z okolicznych miast, które do Olsztyna przyjeżdżają w poszukiwaniu zatrudnienia.

 

Gdzie szukać mieszkania na wynajem?

Olsztyn jest podzielony na 23 osiedla. Które z nich cieszą się największą popularnością wśród osób zdecydowanych na wynajem mieszkania w Olsztynie?

Osiedla w Olsztynie, na których warto szukać mieszkania:

  • Zatorze – to jedno z najmniejszych i jednocześnie najludniejszych osiedli, które wyróżnia się rozwiniętą infrastrukturą społeczną i drogową oraz dobrym połączeniem z innymi częściami miasta,
  • Pojezierze – sąsiaduje ze Śródmieściem, a na jego terenie znajduje się Park Kusocińskiego, który zwłaszcza latem jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców,
  • Kościuszki – osiedle położone jest w centralnej części miasta i mieszkania na wynajem często poszukują tu studenci (znajduje się tu m.in. Wydział Nauk Medycznych UWM),
  • Kormoran – to kolejne popularne osiedle z dobrą infrastrukturą społeczną, a także rozwiniętą komunikacją miejską; mieszkania na wynajem dostępne są w budynkach z wielkiej płyty wybudowanych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.

 

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Olsztynie?

Ceny wynajmu mieszkań w Olsztynie są dużo niższe niż w największych miastach Polski, np. Gdańsku czy Warszawie. Przykładowo 2-pokojowe mieszkanie na Osiedlu Jaroty można wynająć już za ok. 1600 zł (+ czynsz do spółdzielni). Jednocześnie nie brakuje droższych ofert, gdzie stawka osiąga 3000 zł za miesiąc. Najczęściej są to mieszkania w nowym budownictwie, w prestiżowych lokalizacjach i wyróżniające się wysokim standardem wykończenia i wyposażenia.

Obok najmu długoterminowego część właścicieli nieruchomości proponuje najem krótkoterminowy. Oferty te są skierowane głównie do turystów, którzy w sezonie letnim przyjeżdżają do Olsztyna na urlop.