Witaminy z grupy B to dość pokaźna liczba wartościowych dla naszego organizmu związków, których ilości należy odpowiednio kontrolować, a w razie konieczności uzupełniać. Jest to o tyle istotne, o ile witaminy B (podobnie jak witamina C), nie może być magazynowana w organizmie człowieka i są one wydalane na bieżąco. Wszystko przez fakt, że są one rozpuszczalne w wodzie. Jednak jakie witaminy z grupy B warto przyjmować?

 

Aby się tego dowiedzieć, na samym początku warto przyjrzeć się temu, jakie w ogóle witaminy z grupy B się wyróżnia, a także za co one odpowiadają. Dzięki temu będzie można zauważyć, że konkretne witaminy z grupy B, będą niezbędne szczególnie w określonych przypadkach. Warto także przekonać się o tym, że witaminy z grupy B są wszystkie niezbędne, czy też tylko część z nich jest szczególnie ważna?

 

Witaminy z grupy B - właściwości

W zależności od sytuacji, inne witaminy z grupy B będą mniej lub bardziej ważne. Jednak bez wątpienia można powiedzieć, że wszystkie z nich pełnią ważne role w organizmie człowieka. Warto zatem pokrótce przyjrzeć się im:

  • Witamina B1 - ma wpływ na rozwój komórek, a także proces przekazu impulsów nerwowych. Pełni rolę koenzymu w reakcjach enzymatycznych i jest ważna z uwagi na metabolizm kluczowych związków takich jak aminokwasy, czy węglowodany.
  • Witamina B2 - uczestniczy również w procesach metabolicznych, a dodatkowo jest kluczowa dla układu nerwowego, a w tym dla oczu. Ma także duży wpływ na układ immunologiczny.
  • Witamina B3 - często nazywana witaminą PP, ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy, nerwowy, a także dba o dobrą kondycję skóry. Odgrywa także ważną rolę względem procesów katabolicznych oraz anabolicznych.
  • Witamina B5 - jest bardzo ważna z uwagi na procesy powstawania związków w organizmie człowieka, m.in. cholesterolu, witaminy A, witaminy D, kwasu cytrynowego itp. Jest także potrzebna do odpowiedniej kondycji skóry oraz włosów.
  • Witamina B7 - jej zwyczajowa nazwa to biotyna, która ma nieoceniony wpływ przede wszystkim na włosy, skórę i paznokcie.
  • Witamina B9 - szerzej znana jako kwas foliowy. Ma duży wpływ na metabolizm komórek, a także cały układ nerwowy. Ma także ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu.

To oczywiście tylko kilka najczęściej stosowanych i jednych z najbardziej popularnych witamin z grupy B, które posiadają swoje mniej lub bardziej znane nazwy zwyczajowe. Wystarczy powiedzieć, że bardzo istotne są także witaminy B4, B6, B8, B12, B13, B15, B17, które także odpowiadają za szereg bardzo istotnych i różnych procesów w organizmie i nie warto ich bagatelizować.

Jednak te kilka przykładów pozwala pokazać jak istotne są to witaminy, a fakt rozpuszczalności w wodzie powoduje, że należy kontrolować ich poziom. W razie wystąpienia niedoboru należy jak najszybciej podjąć suplementacje. Ciekawe preparaty zawierające witaminy z grupy B (https://sklep.sfd.pl/Watroba-k184.html), można znaleźć m.in. w sklepie SFD.

 

Jakie witaminy z grupy B warto suplementować?

Na to pytanie wciąż trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wiele zależy od konkretnej sytuacji. Witaminy z grupy B to tak naprawdę liczna grupa związków, które w mniejszym lub większym stopniu występują w pożywieniu. Warto jednak mieć na uwadze konkretną sytuację, która będzie warunkowała to, czy daną witaminę z grupy B należy dodatkowo suplementować, czy też nie.

Dla przykładu - kwas foliowy powinny na pewno przyjmować kobiety, które starają się o dziecko lub są w pierwszych tygodniach ciąży. Jednak w tym drugim przypadku najlepiej zdać się na zdanie lekarza prowadzącego. To powoduje, że w przypadku witamin z grupy B (podobnie jak w wielu innych sytuacjach) najlepiej zdać się na opinie specjalistów. W przypadku wystąpienia jakiś niepokojących objawów, warto udać się do lekarza lub wykonać badania kontrolne, aby przekonać się, jakiej konkretnie witaminy z grupy B nam brakuje.

Każdą suplementację zawsze najbezpieczniej jest skonsultować z lekarzem, który weźmie pod uwagę wszelkiego rodzaju zmienne, ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa. Dopiero w następnym kroku, należy zdecydować się na preparaty z oficjalnego źródła sprzedaży, takiego jak np. sklep SFD.