Gastronomia w duchu zero-waste. Ekologiczne rozwiązania dla lokali i restauracji

Już niemal 3/4 Europejczyków jest w stanie zapłacić więcej za produkt, który jest zgodny z proekologicznymi ideami. Zmiany zachowań współczesnych konsumentów kształtują nowe trendy w prowadzeniach działalności. Firmy muszą wykazywać coraz więcej prospołecznych i proekologicznych zachowań, gdyż odgrywają one dużą rolę w procesie podejmowania decyzji konsumentów. Takie trendy bardzo mocno kształtują także rynek gastronomiczny. Jeszcze kilka lat temu żaden klient nie ocenił negatywnie restauracji za używanie plastikowych słomek czy plastikowych talerzy. Obecnie takie zachowania są nie tylko powszechnie nieakceptowalne, lecz także nielegalne.

Nielegalny plastik w lokalach gastronomicznych

Od 3 lipca 2021 roku, decyzją Parlamentu Europejskiego i na mocy Dyrektywy Plastikowej, zakazana jest sprzedaż oraz używanie w lokalach plastikowych wyrobów. Zabronione są m.in. plastikowe sztućce, talerze, słomki, mieszadełka, pojemniki na żywność czy styropianowe kubki.

Wielcy gracze w gastronomii prezentują odpowiedzialność biznesu

Zmiany prawne, a także szerząca się świadomość konsumencka, wymusiły duże zmiany na największych graczach w gastronomii. Musieli oni drastycznie zmodyfikować swój sposób zarządzania restauracjami.

Od 2018 roku McDonald serwuje w swoich lokalach wyłącznie recyklingowe sztućce i mieszadła. Wraz z nowym rokiem korporacja ogłosiła także nowy plan wdrożenia zmian według którego do 2025 roku zarówno opakowania, jak i wszelkie akcesoria, które będą wykorzystywane w lokalach będą ekologiczne.

Ciekawy przykład społecznej odpowiedzialności biznesowej (ang. CSR - Corporate Social Responsibility) wykazują także lokale KFC i Pizza Hut, które miesięcznie wykorzystują 15 ton żywności dla organizacji pozarządowych.

Odpowiedzialność środowiskowa w biznesie się opłaca

Kreowanie wizerunku przedsiębiorstwa, które dba o środowisko i wykazuje proekologiczne postawy, po prostu się opłaca. Taką tezę przedstawił i udowodnił ojciec marketingu Philip Kotler w książce “Dobro popłaca”. Według Kotlera ogromne korporacje dzięki umiejętnym proekologicznym i prospołecznym praktykom biznesowym mogą m.in. zmniejszać swoje podatki. Co więcej, proekologiczne praktyki mogą zapewnić bezpłatny marketing na międzynarodową skalę! Jak to możliwe? Wystarczy spojrzeć na przykład firmy - nie gastronomicznej, lecz kosmetycznej - BodyShop.

Założyciel marki świetnie poprowadził markę wizerunkowo. Bodyshop od początku była przedstawiana jako humanitarna marka wspierająca zrównoważone środowisko i broniąca praw zwierząt. Firma od początku przeznaczała spory procent swoich udziałów na fundacje zajmujące się ochroną środowiska. Ze względu na to, że był to wyjątkowy i niespotykany w tamtych czasach przypadek, to krajowe media, które były zakręcone na punkcie ultrahumanitarnej postawy Bodyshop, zaczęły robić firmie darmową reklamę poprzez wychwalanie ich zachowań w codziennych newsach. Zyskali światową popularność nie wydając ani grosza na marketing.

Takie działania jednoznacznie zachęcają do wprowadzania proekologicznych rozwiązań w przedsiębiorstwie. Jednak jak takie działania wprowadzać, by być odpowiedzialnym środowiskowo i na tym zyskać?

Proekologiczne rozwiązania dla gastronomii, które się opłacają

Pomysł 1: Mądrze rozplanowane dostawy.

Chaotycznie rozplanowane dostawy przyczyniają się do nadmiernej emisji CO2. Hurtowe zamówienia żywności zmniejszą ślad węglowy, a także przyczynią się do sporych oszczędności. Niektóre produkty spożywcze można z powodzeniem przechowywać w zamrażarce bez znaczącego pogorszenia ich jakości.

Jeśli jednak jesteś zwolennikiem świeżych, to zdecydowanie bardziej proekologicznym zachowaniem będzie wybranie lokalnych dostawców. Zakup jedzenia od lokalnych rolników to świetna alternatywa, która pozwala znacząco zmniejszyć ślad węglowy, gdyż znacząco skrócony jest długość trasy.

Co więcej, takie działania bardzo pozytywnie wpływają na wizerunek firmy, która może opierać swój marketing właśnie o proekologiczną żywność wolną od modyfikacji genetycznych. Bardzo często takie rozwiązania powodują samonapędzające się koło poleceń wśród konsumentów. Kto wie, może uda Ci się stworzyć przykład gastronomii, której proekologiczne rozwiązania sprawią, że będzie promowana przez światowe media?

Pomysł 2: No-waste movements - nie wyrzucaj żywności, lecz sprzedawaj za pół ceny!

Szerząca się świadomość konsumentów nt. potrzeb środowiska sprawia, że coraz więcej z nich decyduje się na zakup żywności za pośrednictwem aplikacji no-waste.

Jaka idea kryje się za takimi aplikacjami? Restauracje i lokale gastronomiczne pod koniec dnia dodają na aplikacji dania, których w dany dzień nie udało im się sprzedać. Zamiast wyrzucać żywności oferują go za pół ceny bądź nawet z 70% zniżką osobom, które chcą kosztem trochę gorszej jakości zapłacić grosze za posiłek.

Jeśli dodatkowo chcesz proekologiczne działania wesprzeć o aktywność prospołeczną, to niesprzedaną żywność możesz oferować organizacjom non- profit, które zajmują się opieką np. nad osobami niepełnosprawnymi.

Pomysł 3: Używaj ekologicznych surowców.

Na rynku istnieje naprawdę wiele proekologicznych rozwiązań, które mogą znacząco ograniczyć zużycie plastiku w Twoim lokalu. I wbrew powszechnej opinii takie rozwiązania wcale nie są drogie, jeśli tylko wybierzesz odpowiedniego dostawcę.

Ekologiczne kubki, talerze czy inne akcesoria, które pozwolą Ci przekształcić Twój lokal w 100% zgodny z prośrodowiskowymi standardami, można zakupić w naprawdę atrakcyjnych cenach. W Polsce takie akcesoria można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach chociażby w firmie Neopak, która zapewnia także produkty o nietypowym designie, które pozwolą Ci się wyróżnić na tle konkurencji.

Jak wiadomo, dobry design się sprzedaje. Twoi klienci zachwyceni niecodziennymi ekologicznymi kubkami czy talerzami będą chcieli pochwalić się swoim odkryciem na mediach społecznościowych, co dla Ciebie oznacza kolejną niemal darmową formę marketingu.

Pomysł 4: Czyść w zgodzie z duchem eko.

Każdy, kto pracował w gastronomii, wie, że sprzątanie lokalu stanowi nieodłączną część obowiązków. Codzienne zmywanie talerzy, przecieranie stołów, dbanie o podłogi czy toalety jest niezbędne, jeśli nie chcesz, by klienci uciekali z lokalu przed podaniem jedzenia. Jednak sprzątać w gastronomii można również w zgodzie ze środowiskiem.

Ekologiczne środki do czyszczenia czy akcesoria higieniczne, takie jak papier toaletowy czy ręczniki papierowe, z pewnością przyczynią się do zmniejszenia stopnia generowania odpadów, które są szkodliwe dla środowiska.

Przeczytaj więcej na: https://neopak.pl/gastronomia

Pomysł 5: Ogranicz spożycie wody.

Prawie każdy zakamarek lokalu gastronomicznego wymaga użycia wody. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie zużycia wody jest stosowanie zaworów o niskim ciśnieniu. Pozwalają one nie tylko na przekształcenie restauracji w kierunku bardziej proekologicznych rozwiązań, lecz także ogromne oszczędności - co jest bardzo ważne szczególnie przy rosnących rachunkach.

Zero waste w restauracji - czy to możliwe?

Stworzenie restauracji zero-waste, która nie wytwarza żadnych śmieci i odpadów spożywczych, jest zadaniem trudnym, lecz możliwym. Chociaż całkowita liczba restauracji zero-waste na całym świecie jest dość niska, lecz takie szerzące się wśród społeczeństwa proekologiczne postawy, skutecznie zmieniają ten trend.

Stworzenie restauracji zero-waste jest nie tylko poprawne pod względem środowiskowym i społecznym, lecz jest także opłacalne. Takie działania mogą prowadzić do znaczącego wzrostu tzw. marketingu szeptanego, który jest jedyną bezpłatną formą marketingu.