Dobra kawa o poranku to dla wielu osób coś więcej niż napój do śniadania. Żeby smakowała naprawdę wybornie, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad. Podpowiemy Ci, jak zaparzyć kawę idealną.

 

Kup dobrą kawę

Co prawda jakość i smak kawy to kwestia gustu, ale można się pokusić o kilka ogólnych uwag.

Jeśli lubisz mocną kawę, postaw na robustę. Ta kawa ma więcej kofeiny, ale też mocniejszy, lekko gorzkawy smak. Jest idealna na poranną pobudkę.

Wolisz łagodny, aksamitny napój, którym możesz delektować się cały dzień? Kup arabicę – to kawa stworzona dla smakoszy, można ją pić o każdej porze dnia.

Przede wszystkim jednak pamiętaj o tym, że najlepsza kawa, to kawa ziarnista. To ona kryje w sobie wszystko to, co w kawie najcenniejsze. Młynki do kawy dostępne na https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/mlynki-do-kawy nie są drogie i na pewno warto w taki sprzęt zainwestować.

Zdecydowanie wystrzegaj się kawy rozpuszczalnej. Jej jedyną zaletą jest błyskawiczne przyrządzenie.

 

Wybierz dobry młynek

Młynek do kawy jest niezbędny dla każdego, komu zależy na naprawdę dobrej kawie. Do wyboru są młynki żarnowe i z ostrzami, przy czym te pierwsze uznaje się za lepsze. Ziarna nie są cięte, a jedynie zgniatane, co ma zapewnić mniej strat cennych substancji z kawy. Ponadto w młynkach żarnowych kawa nie nagrzewa się tak mocno, jak w ostrzowych, co też przemawia za wyborem takiego właśnie rozwiązania.

Elektryczny młynek do kawy MK 150 (https://www.eldom.eu/produkt/elektryczny-mlynek-do-kawy-mk150-eldom) oferuje między innymi trzy różne stopnie zmielenia ziaren. To wygodne dla osób, które lubią pić kawę z ekspresu, ale czasem przyrządzają ją po turecku lub gotują. Plusem jest też pojemnik z podziałką, dzięki temu łatwo ustalić porcję na pojedynczą filiżankę kawy.

 

Parz kawę bezpośrednio przed wypiciem

Kawa najlepiej smakuje wtedy, gdy jest przyrządzana bezpośrednio przed wypiciem. To kwestia ulotności olejków eterycznych – ich żywotność jest bardzo krótka. Już po dwudziestu minutach jest ich zdecydowanie mniej, a kawa nie pachnie tak mocno, jak od razu po zmieleniu. Tym bardziej nie poleca się parzenia kawy na zapas i odgrzewania kawy, np. w kuchence mikrofalowej. Co prawda będzie ciepła, ale jej zapachowi i smakowi będzie daleko do doskonałości.

 

Gotowana, po turecku lub z ekspresu

Każdy z tych sposobów parzenia kawy ma plusy i minusy. Kawa z ekspresu ciśnieniowego niewątpliwie jest najmocniejsza. Tę po turecku przygotujemy najszybciej. Z kolei kawa gotowana jest najłagodniejsza dla żołądka. Jaką wybrać? To już kwestia indywidualnych upodobań, sposób parzenia kawy bowiem wpływa na jej moc, a więc pośrednio także na smak. W każdym przypadku ważne jest jedno – do wszystkich wymienionych sposobów parzenia nadaje się wyłącznie kawa ziarnista lub mielona.

 

Wykorzystaj moc przypraw

Niektórzy twierdzą, że kawa nie po to jest czarna i gorzka, by ją słodzić i zabielać mlekiem. Inni wychodzą z założenia, że łyżeczka cukru jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a kawa z mlekiem smakuje najlepiej. Faktem jest, że to właśnie cukier i mleko są najpopularniejszymi dodatkami do kawy.

Można jednak inaczej. Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie do kawy całych goździków, cynamonu lub kardamonu. Niektórzy stawiają też na mielony imbir i wanilię. Można używać tych przypraw wymiennie lub łączyć je w dowolnych konfiguracjach wedle uznania.