Wraz z wiekiem dziecka zmieniają się jego potrzeby. Dotyczą one niemalże wszystkiego. Etap nastolatka to czas pełen zmian zarówno dla samego dziecka, jak i jego najbliższych. Otoczenie, w którym przebywa, również nie może stać w miejscu. Zatem przychodzi czas na remont pokoju - z dziecinnego, pełnego zabawek i kolorów pomieszczenia musi powstać pokój młodzieżowy pełen energii i przestrzeni do rozwoju pasji. Jak zaprojektować taki pokój, aby dziecko czuło się w nim komfortowo i swobodnie?

 

Urządzaj pokój wspólnie z nastolatkiem

Jedną z najważniejszych zasad urządzania pokoju nastolatka jest wspólna rozmowa i poznanie oczekiwań swojego dziecka. Okres młodzieżowy to czas zmian i buntu, dlatego nie warto planować wyglądu jego prywatnego lokum na własną rękę, ponieważ istnieje ryzyko niewpasowania się w aktualne oczekiwania, a w rezultacie - może doprowadzić to do nieporozumień i gniewu. Najlepiej na spokojnie usiąść i wysłuchać nastolatka, aby nie czuł narzucania się ze strony swoich rodziców, a potem zaproponować mu kilka swoich rozwiązań. Nie oznacza to oczywiście, że należy realizować wszystkie pomysły i fantazje swojego dziecka. Najlepiej jest dążyć do wypracowania kompromisu. Najważniejsze jest ustalenie kolorów ścian i podłóg - rzeczy ruchome jest znacznie łatwiej wymienić w przypadku zmiany decyzji i gustu. Ciekawe pomysły i inspiracje na wygląd i wyposażenie wnętrza pokoju nastolatka można znaleźć na Gazetkowo.pl.

 

Postaw na kolory będące tłem wystroju całego pokoju

Jeśli chce się uniknąć kolejnego remontu w najbliższym czasie, warto postawić na stonowane i uniwersalne kolory, do których pasują niemalże każde dodatki. Wówczas możliwa będzie zmiana wnętrza tylko poprzez zmianę mebli i dekoracji, a nie drastycznego malowania czy zdzierania tapet. Jasne beże, szarości czy naturalne kolory - te z pewnością stworzą doskonałą bazę do wspaniałych pomysłów na wnętrza i pomogą się zrelaksować i wyciszyć emocje. Jeśli jednak częstszy remont nie stanowi problemu, można skorzystać z odważniejszych barw. Każdy kolor da się doskonale wkomponować z pozostałym wyposażeniem - nawet czarny czy czerwony. Jeśli jednak nie sama kolorystyka stanowi problem, a jej nudny układ - warto odwrócić nieco klasyczne i standardowe malowanie. Nieszablonowym i coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest malowanie sufitu w kolorze, a ściany pozostawione białe. Wówczas powiększa się optycznie pomieszczenie, a sufit stanowi prawdziwą ozdobę pokoju.

 

Wyraźnie oddziel przestrzeń dla nauki i odpoczynku

Nastolatkowie potrzebują zarówno przestrzeni do nauki jak i do relaksu oraz spotkań z przyjaciółmi. Podczas urządzania pokoju warto zadbać o odpowiednie wyposażenie, a przy większych pokojach o wydzieleniu tych dwóch stref. Biurko i regał z książkami powinny być ustawione blisko siebie. Z kolei telewizor lub konsola do gier nieco dalej, aby nie rozpraszały młodego dorosłego podczas nauki.

 

Jakie meble i rzeczy ruchome powinny znaleźć się w pokoju nastolatka?

Absolutną koniecznością w pokoju nastolatka jest wygodne i duże biurko, krzesło biurowe, a także pojemny regał na książki. Wszystko to w różnorodnych modelach można znaleźć w sklepach meblowych takich jak Agata Meble. Dostępna na rynku szeroka oferta pozwoli na dobranie odpowiednich mebli do każdego pokoju. Oczywistym jest również wygodne łóżko, w którym dziecko będzie mogło się zregenerować i odpocząć. Dobrym rozwiązaniem jest także rozkładana kanapa lub sofa z funkcją spania - w ciągu dnia można ją złożyć i śmiało zaprosić znajomych do pokoju.