Wraz z upływem lat możliwości naszego ciała ulegają zmianie, a czynności, które wcześniej odbywały się bez żadnych trudności, stają się niemożliwe. Z tego względu mieszkanie zajmowane przez osoby w podeszłym wieku również musi przejść szereg modyfikacji. Wanna dla seniora to pierwszy krok, ale o czym jeszcze należy pamiętać?

Jak zmienić łazienkę dla seniora?

Dla osób w podeszłym wieku korzystanie z łazienki jest sporym wyzwaniem, dlatego należy zrobić wszystko, żeby nie narażać rodziców czy dziadków na wypadki i pogorszenie stanu zdrowia. Wanna dla seniora powinna być przede wszystkim bardzo wygodna i odpowiednio wyprofilowana, dzięki czemu kąpiel przynosi ulgę dla całego ciała i pomaga uporać się z bólem i dyskomfortem, który bardzo często dotyka starszych ludzi. Wanna dla seniora ma mieć specjalne drzwiczki umożliwiające wchodzenie oraz wychodzenie. Podnoszenie nóg na wysokość klasycznej wanny stanowi spore wyzwanie dla starszych i jednocześnie zwiększa ryzyko wypadku oraz pogorszenia stanu zdrowia, dlatego należy tego za wszelką cenę unikać.

W łazience powinny znaleźć się specjalne uchwyty ułatwiające korzystanie z toalety oraz wanny. Można się na nich wesprzeć i bez trudu wstawać, nawet mimo podeszłego wieku. Aby pomieszczenie kąpielowe było bezpieczne, trzeba usunąć z niego wszystkie dywaniki i zbędne ozdoby, które stanowią potencjalne zagrożenie.

Co zrobić, żeby mieszkanie stało się bezpieczne?

Wanna dla seniora i dobrze przygotowana łazienka to podstawa, ale trzeba również pomyśleć o pozostałych pomieszczeniach. W całym mieszkaniu należy zrezygnować z przechowywania rzeczy oraz przydatnych przedmiotów w wysokich szafkach i półkach, gdyż wspinanie się na krzesło czy drabinkę zwiększa ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. W dalszej kolejności należy postarać się o niskie meble, a w pobliżu stołu w kuchni, krzeseł i fotela zadbać o uchwyty (te same, które zostały zamocowane w łazience). Przydają się niewielkie lampki oświetlające drogę wieczorem i nocą, kiedy senior udaje się do łazienki w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych albo do kuchni, żeby napić się wody. Unikanie wypadków i kontuzji w podeszłym wieku jest bardzo ważne, gdyż pęknięta kość nie chce się zrastać, co może przykuć do wózka czy łóżka na długie miesiące albo nawet lata.