Jeśli chcesz, by Twój sprzęt działał poprawnie, musisz zadbać o doskonałe dobranie każdego elementu. Jednym z nich są wtyki bananowe. Służą one do łączenia rozmaitych urządzeń audio i zabezpieczania przewodów przed zerwaniem.

 

Zalety wtyków bananowych?

Wtyki bananowe mają wiele zalet. Upraszczają czas montażu, minimalizują ryzyko zwarcia, zapewniają wysoką jakość dźwięku i pozwalają zachować porządek w kablach (a także uniknąć wyginania się, często negatywnie wpływającego na jakość dźwięku i trwałość okablowania). Częste odpinanie i przypinanie kabli zajmuje wiele czasu. Przy inwestycji we wtyki bananowe skrócisz go do zaledwie kilku sekund.

Odpowiednie zabezpieczenie wtyków bananów i sztywne mocowanie są także niezawodną ochroną kabla przed przypadkowym odpięciem. Ucieszy to szczególnie rodziców małych dzieci, chcących zabezpieczyć miejsca w domu, do których ciekawe świata pociechy mają łatwy dostęp.

Jeśli nie jesteś pewien, jakie wtyki bananowe powinieneś wybrać, skorzystaj z pomocy specjalistów ze sklepu Tme.eu.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy wybieraniu wtyków bananowych?

Pamiętaj, że wtyki najczęściej występują w dwóch rozmiarach: 4 mm i 2 mm. Dlaczego jest to takie ważne? Wtyk o określonej gruboci pasuje jedynie do konkretnego gniazda. Sprawdź wcześniej jego wymiar, by uniknąć pomyłki.

Kiedy już upewnisz się, że wtyki pasują, możesz przejść do montażu. Nie używaj przy tym siły. Jeśli wtyk stawia opór, spróbuj go wkręcić. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia gniazdka.

 

Jak zamontować wtyki bananowe?

Wtyki bananowe nie są mocowane zakrętką (jak np. w przypadku klasycznych przewodów miedzianych), ale wpinane do wyjścia. Aby poprawnie przejść przez cały proces, skorzystaj z naszego poradnika.

  1. Zdemontuj osłonkę kabla. Usuń około 2 cm izolacji z każdej żyły. Rób to delikatnie, by nie powstały nieodwracalne uszkodzenia. Następnie zdejmij osłonkę z wtyku bananowego.

  2. Śrubokrętem wykręć dwie śrubki we wtyku.

  3. Do wtyku bananowego włóż kabel bez izolacji i zakręć śrubki do oporu. Powinny zacisnąć przewód. Następnie nakręć osłonkę na wtyk.

 

Jeśli nie masz pewności, jak zamontować konkretne wtyki bananowe, poszukaj w internecie poradników wideo. Cieszą się one dużą popularnością, szczególnie wśród początkujących majsterkowiczów!

 

Zaufaj specjalistom. Podczas zakupów w sklepie online lub stacjonarnym, poproś o poradę doświadczonych pracowników! Chętnie podzielą się swoim doświadczeniem.