Pomieszczenie gospodarcze to zawsze duża pomoc przy organizacji mieszkania czy domu. Rzeczy przechowywane zwykle w kuchni, łazience, piwnicy czy na strychu można zorganizować i poukładać w jednym miejscu. Umieszczenie pralki i suszarki w tym pokoju może być dużym ułatwieniem. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach przy ich organizacji. Pomieszczenia gospodarcze nie cieszą się zwykle dużą przestrzenią, dlatego każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota.

 

Odpowiednie warunki dla pralki

Pomieszczenie, w którym będzie stać pralka, musi spełniać kilka parametrów. Przede wszystkim istotny jest dopływ wody i podpięcie kanalizacji. Jako że jest urządzeniem elektrycznym, niezbędne będzie również źródło prądu. Stojąc na równej, bezpiecznej powierzchni będzie pracować cicho i bez ryzyka przemieszczania. Pomieszczenie powinno mieć kratki wentylacyjne i dopływ świeżego powietrza. Zapobiegnie to gromadzenia się wilgoci, nieprzyjemnych zapachów i ułatwi suszenie ubrań.

 

Jak wkomponować pralkę?

Organizacja pomieszczenia gospodarczego nie wymaga wyczucia stylu. Ma być praktyczne, wygodne i pomieścić jak najwięcej rzeczy. Dlatego obudowa pralki nie powinna być zajmującym wiele miejsca dodatkowym meblem. Nowoczesne pralki są eleganckie i minimalistyczne, więc nie wymagają dodatkowych obudowań. Warto jednak wykorzystać powierzchnię nad pralką, zawieszając lub stawiając tam dodatkowe półki. Będą dobrym schowkiem na detergenty, których nie dosięgną dzieci.

Popularnym rozwiązaniem jest ostatnio ustawianie suszarek na pralce, jednak nie jest ono polecane. Sprzęty narażane są wtedy na mniejszą produktywność i szybsze zużycie. Pralki pakowane od góry nie powinny mieć wystarczająco miejsca do otwarcia. Przydatny byłby obok kawałek blatu do postawienia na nim kosza na ubrania.

 

Pralka - jaką wybrać do pomieszczenia gospodarczego?

Pomieszczenie gospodarcze ułatwia znacząco wybór pralki. Nie trzeba martwić się o jej kolor i wygląd, ponieważ ma służyć jedynie jako urządzenie piorące. Można również wybrać odpowiednią wielkość, nie martwiąc się, czy pozostałe sprzęty kuchenne zmieszczą się do pomieszczenia. Oczywiście mając małe potrzeby, lepiej wybrać pralkę o mniejszej pojemności. Zyskuje się wtedy dodatkowe miejsce i nie zwiększa rachunków za wodę.

Należy też zwrócić uwagę na stronę otwierania się drzwiczek. Miejsce przed pralką będzie potrzebne do przejścia czy położenia kosza z ubraniami. Przy wąskich przejściach może lepiej zaopatrzyć się w pralkę ładowaną od góry. Można również zaopatrzyć się w podest lub szufladę pod pralkę - podnoszą nieco pralkę, ułatwiają do niej dostęp, chronią kręgosłup przed nadmiernym schylaniem i stanowią dodatkowy schowek na detergenty.

 

Aranżacja pralni

Jeśli pomieszczenie gospodarcze aranżujemy na pralnie i suszarnię, należy zadbać jeszcze o kilka elementów. Oprócz prawidłowej wentylacji i temperatury pomieszczenia warto zadbać o odpowiednie światło. Powinno być odporne na wilgoć i o odpowiedniej do prasowania barwie i jasności. Mimo że pomieszczenie ma służyć celom praktycznym, spędza się w nim sporo czasu. Warto zadbać o estetykę i porządek w tym miejscu. Odpowiednio dobrane pralki (sprawdź ranking pralek), suszarki, deska do prasowania oraz półki powiększą przestrzeń i będą stanowić funkcje użytkowe. Można dodać kilka dodatków jak lustro, odświeżacze powietrza i stylowe lampy. Dzięki temu pranie i prasowanie stanie się łatwiejsze.