Przerwa w karierze to sytuacja powszechna, która w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi. Chęć dłuższego odpoczynku, zakładania rodziny to tylko niektóre z przykładów, dla których jesteśmy nieobecni zawodowo przez dłuższy czas. W jaki sposób przygotować się do powrotu na ścieżkę zawodową? Jak szukać pracy po przerwie w karierze?

 

Zastanów się, co chcesz robić

Przerwa w karierze, bez względu na jej powód może zainspirować nas do spojrzenia na dotychczasową ścieżkę kariery z dystansu. Czy czerpaliśmy przyjemność z dotychczasowej pracy? Czy rozwijała nas? Czy byliśmy traktowani jako wartościowi pracownicy? A może wybór takiej branży był spowodowany brakiem innego pomysłu a po czasie praca stała się dla nas zwykłym przyzwyczajeniem, z którego nie mogliśmy zrezygnować ze względu na zobowiązania finansowe?

Jeśli po dłuższej przerwie planujemy powrócić do pracy, warto podjąć dobrą decyzją w temacie pozostania przy starym lub próby zmiany branży. Całe życie pasjonujemy się czymś, co nie miało związku z naszym dotychczasowym stanowiskiem? Podczas przerwy w karierze zdobyliśmy nowe kompetencje, które mogą zaowocować lepszą pracą? Wykorzystajmy swój potencjał i róbmy w końcu to, co naprawdę lubimy.

 

Przeglądaj serwisy z ofertami pracy

Chęć powrotu do pracy spełznie na niczym, jeśli nie zaczniemy aktywnie szukać nowych ścieżek kariery. Przeglądajmy serwisy z ogłoszeniami o pracę takie jak Aplikuj.pl. Sprawdźmy, jakich ludzi szukają obecnie pracodawcy. Co jest obecnie na fali. Posiadamy kompetencje, które cieszą się dużym popytem na rynku pracy? A może chcemy nauczyć się czegoś nowego, ale nie wiemy, od czego zacząć?

Najlepszym sposobem na znalezienie inspiracji jest właśnie przeglądanie ofert pracy oraz zapisywanie sobie, jakich umiejętności i jakiej wiedzy wymagają pracodawcy. To da nam ogląd na rynek pracy i porównanie naszych możliwości do wymagań dzisiejszych pracodawców. Potencjał internetowych serwisów z ogłoszeniami jest nieograniczony, nawet wtedy, gdy pracy szukamy w mniejszych miejscowościach. Przykładowo, oferty pracy w Gołdapi znajdziesz na Aplikuj.pl.

 

Dostosuj CV do potrzeb dzisiejszego rynku

Przerwa w karierze z pewnością sprawiła, że nasze CV straciło nieco na ważności. To właśnie ten dokument jest naszym paszportem, umożliwiającym przedostanie się do kolejnego etapu, jakim jest rozmowa. Skupmy się na tym, by CV było aktualne, schludnie zaprojektowane, a także by zawierało te wszystkie informacje, które są istotne z punktu widzenia konkretnego pracodawcy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować kilka wariantów swojego CV. W każdym z nich zawrzyjmy właśnie te informacje, które są atrakcyjne dla pracodawcy z tej czy innej branży. Uwydatnij w nich swoje atuty, nie koloryzując przy okazji zbytnio. Takie wyolbrzymianie zostanie szybko zweryfikowane podczas rozmowy, a zamiast propozycji objęcia stanowiska, pozostanie tylko niesmak.

 

Wykorzystaj swoje atuty do zdobycia pracy

W wielu przypadkach dłuższa przerwa w pracy wymywa w nas pewność siebie, która jest niezbędna do zawalczenia o godne stanowisko. Przed powrotem na ścieżkę zawodową powinniśmy dokładnie przemyśleć, co było naszym głównym atutem, za co poprzedni pracodawcy nas docenili.

Każdy z nas posiada wiele zalet, za które pracodawca jest w stanie dużo zapłacić. To, co musimy zrobić, to upewnić się w sobie, że nawet po długiej przerwie spowodowanej macierzyństwem czy innymi życiowymi sytuacjami mamy możliwość wniesienia wartości dodanej do nowej organizacji. Taka pewność siebie jest ważna - widać ją zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak i również w pierwszych dniach pracy.