Kredyt gotówkowy jest jedną z popularnych form kredytowania zakupów konsumenckich. Koszty związane z jego uruchomieniem i obsługą są niższe, porównując do tych, jakie trzeba ponieść zaciągając pożyczkę pozabankową. Jednak ile tak naprawdę wynoszą? Co się na nie składa? Sprawdź, jakie opłaty pobiera bank udzielający kredytu gotówkowego.

 

 

Kredyt gotówkowy – podstawowe informacje

 

Kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych usług bankowych, powszechnie wykorzystywana do finansowania zakupów konsumenckich. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego wynosi 255 550 złotych. Górny limit okresu spłaty to 10 lat. Środki pozyskane z tego zobowiązania można wydać na dowolny cel, o ile nie jest on związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kredytobiorcy, w przeważającej większości, za pożyczone środki kupują dobra, między innymi sprzęt RTV i AGD, meble albo samochody. Równie często opłacają z nich usługi, takie jak remonty lub finansują wycieczki zagraniczne.

 

Kredyt gotówkowy to jedna z najtańszych form kredytowania, ale zaraz po kredytach hipotecznych, również najtrudniej dostępna. Bank przed udzieleniem zobowiązania szczegółowo sprawdza zdolność i wiarygodność kredytową potencjalnego klienta. Musi on wykazać wystarczająco wysokie stałe źródło dochodu (najlepiej z umowy o pracę) i posiadać bardzo dobrą historię kredytową – jest ona sprawdzana w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Jeśli bank z jakiegoś powodu nie zechce udzielić zobowiązania, alternatywą mogą być droższe, ale i prostsze w uzyskaniu pożyczki z sektora pozabankowego. Najszybciej, bo nawet w kilka godzin, można otrzymać tak zwaną chwilówkę. Wniosek o nią można złożyć przez internet, na przykład na stronie: https://www.netcredit.pl/, gdzie pierwszą pożyczkę można zaciągnąć bezkosztowo.

 

Ile wynoszą koszty kredytu gotówkowego? Co się na nie składa?

 

Maksymalną wysokość kosztów kredytu gotówkowego określają przepisy kodeksu cywilnego oraz tak zwana ustawa antylichwiarska. W skład opłat wchodzą:

  • oprocentowanie – stanowi podstawowy koszt kredytu gotówkowego. Można je podzielić na oprocentowanie stałe, które nie zmienia się przez cały okres spłaty oraz na oprocentowanie zmienne, które zależy od stóp procentowych NBP i maleje lub rośnie wraz z nimi. Na tę chwilę maksymalna wysokość odsetek kredytu gotówkowego nie może przekroczyć 9% sumy kredytu w skali roku;
  • prowizja – zazwyczaj jest pobierana jednorazowo i stanowi zapłatę za udzielenie zobowiązania. Prowizję ustala się procentowo. Zależnie od banku, może być to od kilku do nawet 25%. Na rynku działają też kredytodawcy, którzy nie pobierają prowizji. Jednak nie ma nic za darmo, trzeba być świadomym tego, że bank prawdopodobnie zawrze tę opłatę w innych kosztach;
  • usługi dodatkowe – wiele instytucji bankowych uzależnia udzielenie kredytu gotówkowego od tego, czy klient dodatkowo zdecyduje się skorzystać z innych produktów, na przykład ubezpieczenia czy karty kredytowej. Naturalnie zwiększa to ogólne koszty związane ze zobowiązaniem.