Domki drewniane coraz częściej stanowią element polskiego krajobrazu. Wydaje się, że popyt na domki letniskowe wykonane z drewna staje się coraz większy. Postanowiliśmy nieco zgłębić tę kwestię i okazało się, że temat jest znacznie bardziej skomplikowany, niż może się z pozoru wydawać. Potoczne wyrażenie pt. domki drewniane okazuje się nieco mylące. O komentarz poprosiliśmy Pana Przemysława Balcewicza, prezesa firmy Eko Architektura będącej jednym z wiodących producentów domków drewnianych na polskim rynku:
Rzeczywiście, daje się zauważyć rosnący popyt na domki letniskowe oraz domki całoroczne wykonane z drewna. Słusznie zauważyli Państwo mylący albo, mówiąc inaczej, niedostatecznie precyzyjny charakter terminu domki drewniane. Domki letniskowe a zwłaszcza domki jednoroczne nie stanowią bowiem zwykłych, prostych konstrukcji wykonanych z drewna. Aby mogły one prawidłowo spełniać swoje funkcje, konieczne jest zastosowanie określonych metod produkcji oraz wykonania. Dobry domek letniskowy albo całoroczny to konstrukcja odporna na nieprzyjazne warunki atmosferyczne, wytrzymała i co najważniejsze bezpieczna. Osiągnięcie połączenia tych trzech parametrów jest natomiast możliwe jedynie wówczas, gdy producent konstrukcji wykorzystuje zaawansowane i sprawdzone technologie na każdym etapie produkcji.
Faktycznie, z tej perspektywy sprawa prezentuje się nieco inaczej. Według steretypowego przekonania domek letniskowy to przecież po prostu drewniana altanka, którą przy odrobinie umiejętności można nawet skonstruować samodzielnie. Mamy do naszego gościa jednak jeszcze kilka znacznie bardziej szczegółowych pytań.
Domki drewniane: dlaczego ich jakość jest tak ważna?
Zastanawialiśmy się nad tym, co dokładnie oznacza pojęcie wysokiej jakości w odniesieniu do domków drewnianych. Czy może chodzi przede wszystkim o gatunek drewna lub też stabilność konstrukcji? Prezes Eko Architektura Przemysław Balcewicz komentuje:
Wymienili Państwa dwa istotne czynniki wchodzące w skład tego, co nazywamy jakością domków drewnianych. Faktycznie, zarówno rodzaj drewna jak i stabilność konstrukcji są faktorami o znaczeniu kapitalnym. To jednak jeszcze zdecydowanie nie wszystko. Nawet najlepsze drewno pod wpływem warunków atmosferycznych w końcu zacznie ulegać degeneracji. Z tego powodu, konieczne jest zastosowanie w produkcji technologii, które skutecznie chronią drewno np. przed deszczem, mrozem czy wilgocią. Pamiętajmy także, że domek drewniany postawiony na działce lub obok naszego domu ma nam służyć nie tylko w ciepłe, letnie dni. Stąd też konieczna jest odpowiednia izolacja, dzięki której konstrukcja będzie zapewniać właściwą temperaturę wewnątrz niezależnie od aktualnych warunków pogodowych. W przypadku bardziej zaawansowanych projektów, kluczowe ma znaczenie ma także standard izolacji cieplnej oraz zastosowanie skutecznych technologii oszczędzania energii. Pamiętajmy także o podłożu: jeżeli domek drewniany ma właściwie spełniać swoje funkcje, musi być odpowiednio "chroniony" przed wpływem ziemi. Wbrew pozorom, wilgoć przedostaje się do wnętrza konstrukcji właśnie w dużej mierze przez grunt".
Rzeczywiście, wszystko to brzmi znacznie bardziej skomplikowanie, niż mogliśmy się spodziewać. Czy jednak oznacza to, że najzwyczajniejsze drewniane altanki lub letniskowe domki drewniane pośledniej jakości nie mają racji bytu? Pan Przemysław Balcewicz tłumaczy:
Nie chciałbym wprost odpowiadać na tak sformułowane pytanie. Mogę tylko powiedzieć, że Eko Architektura jest firmą dostarczającą domki drewniane najwyższej jakości. Zapewniamy wytrzymałość konstrukcji, komfort jej użytkowania a także bezpieczeństwo. Doświadczenie w branży nauczyło nas, że tanie, pozornie "ekonomiczne" rozwiązania są ekonomiczne właśnie tylko na poziomie pozorów. W polskim klimacie drewniana konstrukcja domku lub altany jest regularnie poddawana naprawdę ciężkim warunkom. Dla klienta niestety oznacza to, że niska jakość wykonania domku z drewna najpewniej będzie wiązała się z koniecznością licznych napraw a nawet wymiany konstrukcji na nową.
Domki z drewna: co jeszcze jest w nich ważne?
Wiemy już, na czym dokładnie polega jakość domków drewnianych oraz dlaczego warto korzystać z usług dobrych producentów. Czy jednak wymienione przez Pana Przemysława czynniki to już wszystko, co należy brać pod uwagę? Prezes firmy Eko Architektura odpowiada:
Naturalnie, istotnych faktorów, jakie naprawdę warto brać pod uwagę przy wyborze oferty producenta domków drewnianych jest więcej. Dla Eko Architektury od początku istotne a wręcz kluczowe znaczenie miały dwie kwestie, które niestety często bywają traktowane po macoszemu. Chodzi o stosowanie wyłącznie technologicznych rozwiązań a także o transport. Jesteśmy firmą kreującą rozwiązania przyjazne dla środowiska. Ekologia nigdy nie była dla nas trendem, lecz stanowiła integralny składnik polityki firmy. Osobnego potraktowania domaga się również kwestia transportu. Wychodzimy z założenia, że naszym zadaniem jest nie tylko stworzenie produktu, ale również bezpieczne dostarczenie go klientowi. Stąd też wszystkie tworzone przez nas konstrukcje dostarczamy klientom poprzez profesjonalny, odpowiednio zaplanowany transport. Dzięki temu, klient otrzymuje konstrukcję w stanie nienaruszonym, dokładnie takim samym, jak chwilę po zakończeniu produkcji. Nie mogę krytykować konkurencji, ale często obserwowane na rynku praktyki polegające np. na pozostawieniu kwestii transportu klientowi w moim przekonaniu są niewłaściwe.Nie można wychodzić z założenia- i bardzo proszę podkreślić ten fragment- że klient posiada specjalistyczną wiedzę na temat domków drewnianych i będzie świadom tego, jak ogromne znaczenie ma prawidłowy transport konstrukcji. Jako jeden z wiodących producentów na rynku staramy się wyznaczać właściwe tendencje także w zakresie transportu, który stanowi integralny element realizacji zadania zleconego przez klienta.
Rzeczywiście, sprowadzając przecież np. samochód z zagranicy zawsze zwracamy ogromną uwagę na sposób transportu. Słowa Pana Przemysława Balcewicza uświadomiły nam, że tak samo powinno być w przypadku domków drewnianych: w końcu są to konstrukcje, w których spędzamy czas, zapraszamy gości, pozwalamy bawić się naszym dzieciom a nawet nocujemy.
Niestety, to już koniec naszego wywiadu z prezesem Eko Architektura. Dowiedzieliśmy się wielu przydatnych rzeczy i bardzo dziękujemy Panu Przemysławi Balcewiczowi za to, że zgodził się odpowiedzieć na nasze pytania.